Serwis Doradztwa Podatkowego

Prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją zadania

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lutego 2024 r. sygn. 0112-KDIL1-3.4012.23.2024.1.JŚ zajął stanowisko w sprawie możliwości skorzystania z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków związanych z realizacją zadania.

Z wnioskiem do organu zwróciła się gmina, która w ramach poddziałania z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, ubiega się o przyznanie pomocy. Podatek od towarów i usług ujęty w kosztorysie inwestorskim zostanie ujęty w projekcie jako koszt kwalifikowalny. Inwestycja będzie realizowana przez wykonawcę wyłonionego przez Gminę w drodze postępowania przetargowego, zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych. Poniesione wydatki na rzecz realizacji projektu zostaną udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na rzecz Gminy. Gmina jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku VAT. Inwestycja będzie realizowana w 2024 r. Gmina jest i będzie właścicielem i zarządcą gruntów i urządzeń zamontowanych ławek multimedialnych solarnych. W powyższym stanie faktycznym gmina wystąpiła do organu z pytaniem czy ma prawo odliczyć podatek VAT od inwestycji montażu ławek?

Zdaniem Gminy nie posiada ona możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na realizację projektu zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje bowiem wyłącznie podatnikom podatku VAT, w sytuacji, gdy nabyte towary i usługi wykorzystywane są do czynności opodatkowanych. Związek z czynnością opodatkowaną winien mieć charakter bezpośredni. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Wybudowana/zamontowana w ramach projektu infrastruktura będzie ogólnodostępna i bezpłatna dla wszystkich użytkowników, a więc będzie wykorzystywana wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Efekty zrealizowanego projektu nie będą generowały dla Gminy żadnego obrotu z uwagi na nieodpłatne korzystanie z infrastruktury.

Organ zgodził się ze stanowiskiem Gminy i wskazał, że podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. W przedmiotowej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie będą spełnione bowiem -teren będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Teren będzie ogólnodostępny i bezpłatny dla wszystkich użytkowników. W związku z tym organ uznał, ze względu na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki, warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, Gmina nie będzie miała – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy – prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją przedmiotowej inwestycji.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją