Serwis Doradztwa Podatkowego

Projektowanie interfejsów użytkownika dla stron internetowych a zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych

W interpelacji poselskiej z dnia 27 lipca 2023 r. nr 42274 Wiceminister Finansów udzielił odpowiedzi w sprawie możliwości naliczania daniny solidarnościowej od straty podatnika z lat ubiegłych.

Danina solidarnościowa obowiązuje od dnia 1 stycznia 2019 r. i została wprowadzona jako przedłożenie rządowe ustawą z dnia 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, której obecny tytuł to ustawa o Funduszu Solidarnościowym. Danina solidarnościowa jest płacona w wysokości 4% podstawy obliczenia. Zgodnie z art. 30h ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 mln zł sumy dochodów, po uwzględnieniu odliczeń od tych dochodów. Dochody te są pomniejszane o składki na ubezpieczenia społeczne oraz kwotę uwzględnioną w podstawie opodatkowania podatnika dywidendy otrzymanej od zagranicznej jednostki kontrolowanej i kwotę dochodu z odpłatnego zbycia przez podatnika udziału w zagranicznej jednostce kontrolowanej, o ile te kwoty zostały uwzględnione w jego podstawie opodatkowania.

W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę obliczenia daniny solidarnościowej uwzględnia się również straty z lat poprzednich. Tak wskazuje np. NSA w wyroku z dnia 19 lipca 2022 r. o sygn. akt II FSK 452/22, w którym stwierdził, że: „Gdyby intencją racjonalnego ustawodawcy było uniemożliwienie odliczenia straty z lat ubiegłych przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej, to taka regulacja zostałaby wprost wskazana w przepisach u.p.d.o.f. Takiego zastrzeżenia ustawodawca jednak nie zawarł.” Podobne stanowisko przedstawił NSA w wyroku z dnia 7 grudnia 2022 r. o sygn. II FSK 1172/22.

W przedmiotowej odpowiedzi na interpelację Wiceminister podzielił stanowisko wyrażone w orzecznictwie sądowoadministracyjnym w zakresie możliwości uwzględnienia straty z lat ubiegłych przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Zgodnie z zapowiedziami Wiceministra uzupełnione zostaną również objaśnienia podatkowe z dnia 28 sierpnia 2019 r. dotyczące stosowania przepisów o daninie solidarnościowej zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją