Serwis Doradztwa Podatkowego

Przedłużenie stosowania mechanizmu podzielonej płatności w Polsce

Mechanizm podzielonej płatności (MPP), czyli split payment, polega na tym, że płatność za towar lub usługę, zrealizowana przez nabywcę specjalnym przelewem – tak zwanym komunikatem przelewu, nie trafia w całości na rachunek odbiorcy, ale zostaje rozdzielona na kwotę netto i podatek VAT. Kwota netto trafia na rachunek sprzedawcy, a kwota podatku VAT – na jego rachunek VAT. Rachunek VAT jest tworzony przez bank automatycznie, jako dodatkowe konto, do każdego rachunku założonego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z decyzją wykonawczą Rady (UE) 2019/310 z dniem 1 marca 2022 r. wygasa upoważnienie dla Polski do stosowania obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) do towarów i usług wymienionych w załączniku do tej decyzji.

W kwietniu ubiegłego roku Polska przedłożyła Komisji Europejskiej sprawozdanie dotyczące ogólnego wpływu MPP na poziom oszustw związanych z podatkiem od towarów i usług oraz na podatników, których ten środek dotyczy. Przedłożenie sprawozdania w terminie 18 miesięcy od wprowadzenia tego rozwiązania w Polsce stanowiło warunek konieczny do ubiegania się przez Polskę o przedłużenie stosowania MPP. Ze sprawozdania wynika, że MPP przyczyniło się m.in. do zwiększenia poboru VAT, szybszego dokonywania zwrotów VAT oraz uwalniania środków z rachunków VAT, zmniejszenia obciążeń administracyjnych i kosztów po stronie przedsiębiorców jak również wzrostu pewności obrotu gospodarczego. W lipcu 2021 r. do Komisji Europejskiej skierowano wniosek derogacyjny o przyznanie upoważnienia do stosowania obligatoryjnego MPP przez kolejne 3 lata, tj. od dnia 1 marca 2022 r. do dnia 28 lutego 2025 r.

Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie stosowania w Polsce MPP. W związku z tym z dniem 1 marca 2022 r. nie zmienia się krajowe przepisy dotyczące obligatoryjnego MPP i w dalszym ciągu będzie występował obowiązek stosowania tego mechanizmu na dotychczasowych zasadach, w zakresie towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją