Serwis Doradztwa Podatkowego

Przedłużenie terminu zwrotu części różnicy podatku

Z orzecznictwa sądów administracyjnych ? w tym m.in. wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 10 czerwca 2021 r. (I SA/Go 167/21) ? wynika, że na gruncie art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej określanej jako: „ustawa”), dopuszczalne jest przedłużenie terminu zwrotu nie tylko całości ale także części różnicy podatku. Przepisy wskazują bowiem jedynie ostateczne terminy, w jakich należy dokonać zwrotu całości należnej kwoty, i nie nakazują zwrotu jednorazowego. Ponieważ przedłużenie terminu jedynie co do części zwrotu jest uzasadnione zwłaszcza gdy wątpliwości organu budzi wyłącznie niewielka część zwrotu, zatem cześć zwrotu nie budząca zastrzeżeń, powinna być zwrócona w drodze czynności materialnotechnicznej, niezależnie od wydanego na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy postanowienia dotyczącego pozostałej części.

Stanowisko takie w powołanym wyroku WSA zostało umotywowane w szczególności wskazaniem na korzyść dla podatnika, ale także na możliwość zabezpieczenia organów podatkowych przed koniecznością zapłaty odsetek od tej części nadwyżki, która nie budzi wątpliwości.

Skład orzekający odwołał się również do zasady proporcjonalności w orzecznictwie TSUE, w tym do wyroku z 18 grudnia 1997 r. w połączonych sprawach C-286/94, C-340/95, C-401/95, C-47/96 (Garage Molenheide BVBA (C-286/94), Peter Schepens (C-340/95), Bureau Rik Decan-Business Research & Development NV (BRD) (C-401/95) oraz Sanders BVBA (C-47/96), w którym Trybunał analizując przepisy umożliwiające belgijskim władzom skarbowym wstrzymanie się ze zwrotem nadwyżki podatku w wypadku, gdy istniały wątpliwości co do wysokości tego zwrotu wskazał, że w pełni zgodne z zasadą proporcjonalności jest przedłużenie terminu dokonania zwrotu części wymagającej weryfikacji i równoczesny zwrot części nie budzącej wątpliwości.

Ponadto, w ocenie WSA, ?jeżeli art. 87 ust. 2 ustawy o VAT nie sprzeciwia się przedłużeniu terminu zwrotu jedynie części różnicy podatku, to postanowienie przedłużające zwrot całości powinno zawierać wskazanie przyczyn, dla których przedłużeniem objęto całość kwoty. Odmienne stanowisko mogłoby prowadzić do nieuzasadnionego przedłużania terminu zwrotu całości różnicy podatku w sytuacji gdy konieczność dodatkowej weryfikacji zwrotu dotyczyłaby jedynie niewielkiej kwoty?.

Uwzględniając skargę na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej utrzymujące w mocy niekorzystne dla podatnika postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług, WSA w Gorzowie Wielkopolskim w powołanym wyroku uznał za zasadny podniesiony przez stronę zarzut naruszenia art. 121 § 1, art. 124 oraz art. 217 § 2 w zw. z art. 219 w zw. z art. 210 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. W stanie faktycznym sprawy zarzut ten sformułowany został w związku z tym, że uczyniona przez organ II instancji lakoniczna wzmianka o konieczności sprawdzenia prawidłowości rozliczenia zakupów i dostaw nie wyjaśniała ani tego czy weryfikacji wymagają wszystkie transakcje czy ich część ani jaki był wpływ ewentualnie kwestionowanych transakcji na wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Sąd wskazał tymczasem, że ?uzasadnienie postanowienia o przedłużeniu terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym powinno zawierać nie tylko konkretne przyczyny dokonania dodatkowej weryfikacji zasadności tego zwrotu i je uzasadniać ale także wskazywać przynajmniej przybliżoną wartość transakcji wymagających dodatkowej weryfikacji. Brak tych elementów uniemożliwia dokonanie oceny czy przedłużenie terminu zwrotu całości nadwyżki jest uzasadnione oraz narusza zasadę prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych?.

Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim nie jest prawomocny, powiela jednak argumentację przyjętą w wyroku NSA z 30 października 2020 r. (I FSK 2238/18), zgodnie z którym w sprawach dotyczących przedłużenia terminu zwrotu kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, należy dokonać analizy, czy zachodzą przesłanki do przedłużenia terminu zwrotu w odniesieniu do całości kwoty, czy tylko jej części.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją