Serwis Doradztwa Podatkowego

Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o. ? skutki na gruncie VAT

     Przekształcenie przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę z o.o. lub akcyjną nie rodzi skutków podatkowych w podatku od towarów i usług.

     Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową nie jest dostawą towarów ani świadczeniem usług w rozumieniu art. 7 czy art. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Nie następuje tu również zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 tej ustawy. Mimo tego przekształcony przedsiębiorca nie ma obowiązku korekty odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów, usług i środków trwałych, o której mowa w art. 90a oraz 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (zob. interpretacja IS w Łodzi z 12.08.2014, IPTPP4/443-438/14-2/OS). Ewentualnie korekty takiej dokonuje spółka (gdy prowadzi działalność „mieszaną” i następuje zmiana proporcji sprzedaży lub zmiana przeznaczenia nabytych towarów i usług).

     Ponieważ jednak spółka ma odrębny od przedsiębiorcy NIP, powinna na nowo zarejestrować się jako podatnik VAT czynny.

     Zmiana formy prawnej działalności nie powoduje konieczności sporządzenia spisu z natury towarów na dzień przekształcenia firmy osoby fizycznej w spółkę kapitałową. Przedsiębiorca nie nalicza więc i nie odprowadza podatku od towarów, wyposażenia, środków trwałych nabytych przed przekształceniem, w stosunku do których przysługiwało mu prawo do odliczenia, a które pozostały niesprzedane na dzień przekształcenia (zob. interpretacja KIS z 2.06.2017, 0111-KDIB3-1.4012.17.2017.1.JP).

     W przypadku podatku od towarów i usług sukcesja praw wynikających z przepisów prawa podatkowego oznacza możliwość uzyskania przez spółkę powstałą z przekształcenia przedsiębiorcy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji złożonej jeszcze przez przekształcanego przedsiębiorcę, a także możliwość rozliczenia tej nadwyżki w deklaracji spółki przekształconej (zob. interpretacja IS w Katowicach z 26.02.2013, IBPP1/443-1218/12/ES), oraz odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących działalności przekształcanego przedsiębiorcy, które wpłynęły już do spółki przekształconej.

     Spółka ma prawo do ujmowania w ewidencji prowadzonej dla potrzeb tego podatku faktur oraz faktur korygujących wystawionych na przedsiębiorcę dotyczących zakupów poczynionych w ramach działalności przed przekształceniem (bez obowiązku korygowania danych nabywcy usługi/towaru), jeżeli zaewidencjonowane faktury nie spowodują powstania zaległości podatkowych u przedsiębiorcy. Jak już o tym była mowa, w przypadku przekształcenia działalności osoby fizycznej w spółkę kapitałową nie zachodzi uniwersalna sukcesja praw i obowiązków, tylko sukcesja w zakresie praw.

 

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr 09900

malgorzata.slomka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 64

Skontaktuj się z naszą redakcją