Serwis Doradztwa Podatkowego

Przysporzenie z polecenia darczyńcy jako nieobjęte PIT

W dniu 1 września 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB2-3.4015.130.2023.3.AD w zakresie podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że ojciec Wnioskodawczyni był współwłaścicielem nieruchomości w ułamku wynoszącym 5/8 całości. Wartość nieruchomości została oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego. Wnioskodawczy jest jedną z trzech córek Ojca. Żona Ojca a matka Wnioskodawczyni i jej dwóch sióstr nie żyje. Umową darowizny z2023 r. zawartą w formie aktu notarialnego przed notariuszem, Ojciec darował córce Wnioskodawczyni swój udział w nieruchomości, zobowiązując jednocześnie siostrę Wnioskodawczyni do zapłaty na jej rzecz określonej kwoty.

Siostra poddała się co do wykonania ww. zobowiązania egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 Kpc. Wnioskodawczyni nie jest jednak osobą uprawnioną do otrzymania wypisu umowy darowizny, ponieważ w § 11 Kpc wskazano, że wypisy umowy darowizny można wydawać wyłącznie jej stronom. Wnioskodawczyni nie pozostaje stroną umowy darowizny. Wnioskodawczyni będzie jedynie beneficjariuszką polecenia zobowiązującego Siostrę do zapłaty na rzecz Wnioskodawczyni – zgodnie z istotą polecenia opisanego w art. 893 Kc.

Ojciec zawarł również z Wnioskodawczynią umowę o zrzeczenie się przez nią prawa do zachowku po Ojcu – w formie aktu notarialnego przed notariuszem.

Zgodnie z ww. umową Wnioskodawczyni zrzekła się zachowku po Ojcu w zakresie nieruchomości objętej umową darowizny pomiędzy Ojcem a Siostrą.

Ojciec nie sporządził żadnego testamentu. Jego wolą jest, aby po jego śmierci dziedziczenie nastąpiło na podstawie ustawy przez wszystkie córki.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem, czy po uzyskaniu przez nią zapłaty od Siostry, otrzymane świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz czy świadczenie to jest objęte regulacjami ustawy o podatku od spadków i darowizn?

W ocenie Wnioskodawczyni, świadczenie, które ma ona otrzymać od Siostry nie jest objęte regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Świadczenie otrzymane od Siostry będzie za to objęte regulacjami ustawy o podatku od spadków i darowizn – na mocy art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy.

DKIS uznał stanowisko Wnioskodawczyni za prawidłowe i wskazał, że „(…) skoro w wyniku darowizny dokonanej przez Ojca na rzecz Pani Siostry, Siostra – w związku ze zobowiązaniem wynikającym z ww. umowy darowizny – wypłaci Pani kwotę (…) zł, to uznać należy, że otrzyma Pani te środki jako beneficjentka polecenia darczyńcy.

Tym samym, należy stwierdzić, że skoro wskazana we wniosku kwota będzie Pani przekazana tytułem polecenia darczyńcy, to jej nabycie, w zw. z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest objęte regulacją przepisów tej ustawy (art. 1 ust. 1 pkt 2).

Odnosząc się natomiast do Pani wątpliwości czy otrzymane od Siostry świadczenie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wyjaśnić należy, że zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Treść powyższego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie, bądź, od których zaniechano poboru podatku.

Przy czym, w myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W świetle powyższego uznać należy, że w sytuacji, gdy – jak wyżej stwierdzono – nabycie przez Panią kwoty przekazanej tytułem polecenia darczyńcy objęte jest regulacją przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy), tj. podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, to otrzymanie przez Panią ww. świadczenia nie wywoła u Pani żadnych skutków podatkowych na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z wypełnieniem dyspozycji art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji Pani stanowisko w zakresie podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego od osób fizycznych należało uznać za prawidłowe”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją