Serwis Doradztwa Podatkowego

Rozliczanie podatku VAT w przypadku oszustwa po stronie nabywcy towaru

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 18 listopada 2022 r. 0114-KDIP1-2.4012.508.2022.1.RM zajął stanowisko w sprawie właściwej stawki podatku od towarów i usług oraz możliwości skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku dostawy towaru na rzecz podmiotu podszywającego się pod zagranicznego kontrahenta.

Interpretacja dotyczyła spółki z ograniczoną działalnością zajmującą się produkcją wyrobów chemicznych. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce, zarejestrowana jest również do VAT UE. Spółka dokonała dostawy towaru na rzecz podmiotu podszywającego się pod zagranicznego kontrahenta. Spółka dołożyła należytej staranności i podpisane zostały dokumenty transportowe CMR oraz potwierdzenie odbioru. Ponadto kontrahent został zweryfikowany w bazie VIES. Zdarzenie zostało udokumentowane między innymi fakturami oraz dokumentacją magazynową (w tym dokument Wydanie Zewnętrzne), oraz listami przewozowymi potwierdzającymi wydanie towaru firmie transportowej, która przetransportowała towar do kontrahenta na wskazany adres.

Spółka nie zawarła umowy ubezpieczenia ładunków w transporcie (ubezpieczenie cargo). Towary zostały przekazane do transportu zewnętrznemu przewoźnikowi. Spółka obecnie nie dysponuje towarem, który był przedmiotem kradzieży oraz nie otrzymała płatności za towar.

Organ odniósł się do możliwości zastosowania stawki podatku od towarów i usług wynoszącej 0% w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów udokumentowanych fakturami wystawionymi na rzecz firmy X i uznał, że pomimo iż nastąpiło przemieszczenie towaru z Polski do innego państwa członkowskiego UE, to towar nie trafił do podmiotu, na rzecz którego dostawa została zafakturowana. Powyższe skutkuje brakiem możliwości opodatkowania tej dostawy stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%. W konsekwencji, dokonana przez Spółkę dostawa towarów podlega opodatkowaniu z zastosowaniem stawki podatku od towarów i usług właściwej dla sprzedawanych towarów.

Organ wskazał ponadto, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ustawodawca stworzył bowiem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy. W związku z tym organ stwierdził, że w ramach prowadzonej działalności dokonano dostawy towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przedmiotowej sprawie miała miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów w rozumieniu art. 13 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 5 i art. 7 ust. 1 ustawy na rzecz podmiotu innego niż ten, na który wskazuje prowadzona korespondencja e-mail i wystawiona przez Spółkę faktura. Jednocześnie przedmiotowa transakcja podlega opodatkowaniu z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla sprzedawanych towarów. Zatem pomimo, że firma X poinformowała Spółkę, że nie złożyła zamówienia, oraz, że adresy mailowe, z których była prowadzona korespondencja ze Spółką nie należą do X we Francji, Spółka zachowała prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów wykorzystywanych do działalności opodatkowanej.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją