Serwis Doradztwa Podatkowego

Składki na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia za czynności onboardingu jako świadczenia powtarzalnego na rzecz spółki

W interpretacji z dnia 30 stycznia 2024 r. sygn. DI/200000/43/48/2024 ZUS uznał, że „Wykonanie przez wspólnika Spółki świadczenia polegającego na onboardingu nowego pracownika (przeszkolenie ze wszystkich procedur przyjętych w Spółce), tj. na wdrożeniu pracownika do pracy w Spółce poprzez zaznajomienie nowo przyjętej osoby ze wszystkimi narzędziami i procesami w niej panującymi oraz pomoc w zaaklimatyzowaniu się, jak również zapoznanie nowej osoby ze współpracownikami, przedstawienie jej szczegółowo zakresu obowiązków i sposobu ich wykonywania oraz poinformowanie o aktualnie prowadzonych projektach będzie w rzeczywistości usługą świadczoną na rzecz Spółki. W konsekwencji, zawarcie takiego porozumienia może zostać uznane za niezgodne z art. 176 k.s.h., bowiem rozmiar wykonywanych przez wspólników świadczeń wskazuje na usługowe wykonywanie czynności na rzecz Przedsiębiorcy (…) Relacja pomiędzy wspólnikami a spółką nie mają charakteru stosunku ustanowionego w art. 176 k.s.h. Stosunek opisany przez Przedsiębiorcę wypełnia przesłanki tytułu do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z tym przepisem obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Tym samym wynagrodzenie wypłacane za świadczenie usług w zakresie onboardingu nowego pracownika (przeszkolenie ze wszystkich procedur przyjętych w Spółce), będzie stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe stosownie do art. 18 ust. 1, 3 i 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jest to kolejna interpretacja ZUS, uznająca wynagrodzenie otrzymywane przez wspólnika za czynności powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki, jako podlegające ubezpieczeniu społecznemu. Głównym argumentem przedstawianym przez ZUS jest fakt, że świadczenia te są de facto (mając na uwadze ich charakter i zakres) usługami charakterystycznymi dla cywilnoprawnych stosunków zobowiązaniowych, ponieważ obowiązki z nich wynikające są charakterystyczne dla umowy o świadczenie usług, a więc umowy opisanej w art. 750 k.c. Kolejnym elementem na który zwraca uwagę ZUS jest sposób wykonywania świadczeń na rzecz spółki. Jeśli świadczenia te mają charakter ciągły, stały to zdaniem ZUS nie mieszczą się w dyspozycji art. 176 § 1 k.s.h.

 

Mirosław Lewandowski

Konsultant podatkowy

miroslaw.lewandowski@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 (wew. 143),

tel. 451 165 957

Skontaktuj się z naszą redakcją