Serwis Doradztwa Podatkowego

Składniki nabyte ze środków z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej jako koszty podatkowe

     W dniu 21 sierpnia 2020 r. DKIS wydał interpretację indywidualną nr 0115-KDIT3.4011.447.2020.1.KR w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

     Zgodnie z treścią interpretacji Wnioskodawczyni jako osoba bezrobotna, na podstawie umowy zawartej z Powiatowym Urzędem Pracy otrzymała jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej w oparciu o ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej. W ramach przyznanego dofinansowania Wnioskodawczyni zakupiła takie składniki majątku, które stanowią wyposażenie firmy i są niezbędne do wykonywania przez nią działalności gospodarczej.

     W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem, czy składniki majątku firmowego nienależące do środków trwałych, nabyte ze środków przyznanych z Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, o których stanowi art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

     W ocenie Wnioskodawczyni nie ma przeszkód, aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyżej wymienione wydatki. Z powyższym stanowiskiem zgodził się DKIS, który wskazał, że sfinansowanie zakupu wyposażenia i innych wydatków firmowych (tj. na nabycie składników majątkowych o wartości nieprzekraczającej 10.000 zł, które nie zostały zaliczone do środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych) ze środków przyznanych z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej ? nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, pomimo że przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy PIT. Co do zasady ? nie ma przeszkód, aby Wnioskodawczyni zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wyżej wymienione wydatki poniesione na zakup składników majątku o wartości nieprzekraczającej 10.000 zł, niezaliczonych przez niego do środków trwałych ani wartości niematerialnych i prawnych, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z omawianego dofinansowania ? a które, jak Wnioskodawczyni precyzyjnie uzasadniła, stanowiły wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów bądź zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów w rozumieniu przepisu art. 22 ust. 1 ustawy PIT w odniesieniu do realizowanej działalności fotograficznej. DKIS podkreślił, że warunkiem jest związek przyczynowy między poniesionymi wydatkami a przychodami z prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją