Serwis Doradztwa Podatkowego

Sprzedaż auta poleasingowego – projekt nowych zasad opodatkowania w programie Polski Ład

W ramach programu Polski Ład przewidziana została zmiana, wskutek której dokonywanie wykupu auta do majątku prywatnego, którego raty leasingowe były opłacane w ramach działalności gospodarczej stanie się utrudnione. Zaproponowane zmiany mają na celu ograniczenie procederu wyprowadzania z firmy aut poleasingowych. Dotyczą sytuacji, w której przedsiębiorca bierze samochód w leasing, a po spłaceniu rat leasingowanych wykupuje go, przekazuje do prywatnego majątku, a następnie sprzedaje jako auto prywatne – nie płacąc podatku. Pomimo tego, że jest to działanie na granicy prawa, ustawodawca zdecydował się na ograniczenie tego procederu.

Jeżeli projekt zostanie wprowadzony w życie to od stycznia 2022 r. przedsiębiorcy, którzy będą chcieli wykupić auto i przenieść je do majątku prywatnego będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego oraz podatku VAT.

Obowiązujące obecnie przepisy pozwalają na wyłączanie z przychodów kwot uzyskanych ze zbycia składników majątku po upływie sześciu miesięcy od wykupu, po zakończeniu umowy leasingu (samochód poleasingowy nie może być jednak wykorzystywany w działalności gospodarczej). Na mocy projektowanych przepisów ma dojść do znacznego wydłużenia tego okresu, bo aż 12-krotnie – do 6 lat.

Dla przedsiębiorców najbardziej dotkliwymi w skutkach zmianami mogą okazać się być nowe zasady naliczania podatku VAT od wykupionego auta. Projekt zakłada bowiem, że od 2022 r. podatek VAT nie będzie naliczany od ostatniej raty kredytowej tzw. raty wykupu (najczęściej wynoszącej symboliczny 1%), ale od realnej wartości pojazdu, co wiąże się z drastycznymi wzrostami kwot podatku VAT, obowiązkowymi przy dokonaniu wykupu pojazdu poleasingowego.

W obowiązującym obecnie stanie prawnym kwota uzyskana ze sprzedaży samochodu nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jeżeli wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie jest wykorzystywany w firmie i nie zostaje zaliczony do składników jej majątku. Taką kwotę uznaje się bowiem za przychód z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy. Dochód pochodzący z transakcji nie zostaje zatem opodatkowany, jeżeli samochód zostanie sprzedany po upływie sześciu miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie. Nie jest przy tym wymagane, aby przedsiębiorca korygował koszty wiążące się z samochodem tzn. wydatki ponoszone w czasie trwania leasingu, takie jak raty czy koszty związane z eksploatacją (paliwo, wymiana opon) – obecnie są one rozliczane w kosztach PIT. Wykupienie samochodu oraz przeznaczenie na osobiste potrzeby nie rodzą obowiązku korekty kosztów. Stanowisko to zostało potwierdzone przez organy podatkowe w licznych interpretacjach. Jednak zdaniem Ministerstwa Finansów sprzedaż firmowego pojazdu powinna odbywać się w ramach działalności gospodarczej, a osiągnięty wskutek sprzedaży przychód powinien zostać opodatkowany tak, jak w każdym innym przypadku sprzedaży majątku firmowego. Ministerstwo podkreśla, iż ten dopuszczalny obecnie proceder stanowi całkowity wyjątek w Unii Europejskiej i brak mu uzasadnienia. W związku z tym w ramach Polskiego Ładu zaproponowano, że przychody ze sprzedaży aut poleasingowych wykupionych nie do majątku firmowego, ale do osobistego, będą zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej.

W ramach konsultacji publicznych zaproponowano wprowadzenie przepisów przejściowych umożliwiających zachowanie dotychczasowych praw dla tych przedsiębiorców, którzy zawarli umowę leasingu przed momentem wejścia w życie nowych przepisów. Oprócz tego zawnioskowano również o skrócenie terminu, w którym sprzedaż pojazdu jest obciążona podatkami tj. sześć lat. Propozycje te umotywowane zostały faktem, iż samochody osobowe ulegają znacznie szybszej amortyzacji w porównaniu np. z nieruchomościami.

 

Karolina Karaś

karolina.karas@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

 

Skontaktuj się z naszą redakcją