Serwis Doradztwa Podatkowego

Sprzedaż składników majątkowych i niemajątkowych do spółki z o.o., a transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa – opodatkowanie podatkiem od towarów i usług w świetle najnowszej interpretacji Dyrektora KIS

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 16 sierpnia 2023 r. wydał interpretację podatkową (sygn. 0112-KDIL3.4012.360.2023.2.MBN) dotyczącą sprzedaży składników majątkowych i niemajątkowych do spółki z o.o.

Interpretacja została wydana na wniosek podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie: transportu, zakwaterowania oraz sprzedaży towarów stacjonarnie i poprzez platformy/sklepy internetowe. Podatnik jest również wspólnikiem spółki z o.o., a jego udziały wynoszą 50%. Wnioskodawca zamierza wyodrębnić zorganizowaną część prowadzonego przedsiębiorstwa z działalności jednoosobowej, którą planuje sprzedać do nowo powstałej spółki z o.o., w której jest wspólnikiem. Spółka ta ma przejąć w dalszym ciągu prowadzenie wyżej wymienionej wyodrębnionej działalności.

Wskazać należy, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) należy rozumieć wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania w prowadzonej działalności gospodarczej. W przedmiotowej sprawie wyodrębniona część przedsiębiorstwa dotyczyć będzie działalności w zakresie sprzedaży towarów produkowanych w pracowni krawieckiej poprzez platformy internetowe. Wytwarzanie produktu polega na zakupie materiałów np. tkanin oraz półproduktów krawieckich lub dodatków krawieckich służących do ich produkcji. Towarami zaś są wszelkie produkty gotowe powstałe podczas produkcji w pracowni krawieckiej przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Wyodrębnia się składniki materialne i niematerialne, które mają stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W powyższym stanie faktycznym Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem czy na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług ma prawo do wyłączenia przedmiotowego opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z jednoosobowej działalności gospodarczej.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ZCP stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Aby uznać, że zespół składników majątkowych stanowi ZCP, którego zbycie pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT, muszą zostać spełnione przesłanki organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego wyodrębnienia. W przeciwnym razie przenoszone składniki majątku będą opodatkowane na ogólnych zasadach jako dostawa towarów.

Organ wskazał, że dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już zorganizowany zespół składników, gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po przeniesieniu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez kupującego w oparciu o nabyte składniki.

Podstawowym wymogiem do uznania dostawy majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań, należności oraz środków pieniężnych), podlegający wydzieleniu w istniejącym przedsiębiorstwie na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Z uwagi na powyższe organ uznał, że opisany we wniosku przedmiot transakcji nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ nie odznacza się odrębnością organizacyjną i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Organ wskazał, iż w przedmiotowej sprawie jedynie warunek wyodrębnienia finansowego przenoszonych składników majątkowych związanych z przedmiotem sprzedaży zostanie wypełniony, gdyż ewidencja księgowa umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do wyodrębnionej działalności oraz określenie wyniku finansowego. Jednak jak wskazano wyżej, brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

W świetle powyższych rozważań Organ uznał, że sprzedaż nie będzie wyłączona spod przepisów ustawy na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy – w związku z czym – będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją