Serwis Doradztwa Podatkowego

Sprzedaż środków trwałych otrzymanych w formie darowizny a prawo do stosowania procedury VAT-marża

     Czy podatnik dokonując sprzedaży środków trwałych, które nabył w drodze darowizny, może zastosować procedurę VAT-marża?

     Kwestia ta została poruszona m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 czerwca 2020 r. (0114-KDIP1-3.4012.84.2020.4.KP), w której organ zajął następujące stanowisko: ?(?) w odniesieniu do sprzedaży używanego ciągnika rolniczego nabytego od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na podstawie umowy sprzedaży, który to ciągnik stanowił środek trwały Wnioskodawcy, spełnione będą przesłanki pozwalające na zastosowanie procedury opodatkowania marży. Ciągnik został nabyty od podmiotu, o którym mowa w art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy, a tym samym od nabycia tego ciągnika Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Ponadto ? jak wskazał Zainteresowany ? zakładał On zbycie ww. ciągnika po bliżej nieokreślonym czasie, gdy dokona nabycia bardziej nowoczesnych maszyn. Poza tym ww. ciągnik w chwili sprzedaży będzie nadawał się do dalszego użytku. Jak z wniosku wynika Wnioskodawca po zarejestrowaniu się na potrzeby podatku VAT wykorzystywał ww. ciągnik wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wnioskodawca wykorzystywany w działalności gospodarczej ciągnik przeznaczył do dalszej odsprzedaży, co łącznie skutkuje spełnieniem przesłanek do zastosowania opodatkowania w procedurze marży.

     W konsekwencji, w analizowanej sprawie przy sprzedaży przedmiotowego ciągnika nabytego na podstawie umowy sprzedaży od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, niebędących podatnikami VAT lub podatnikami podatku od wartości dodanej oraz wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT-marża, przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy.

     Natomiast w odniesieniu do używanych maszyn tj. kombajnu, przyczepy rolniczej, pługu, agregatu siewno ? uprawowego nabytych przez Wnioskodawcę od rodziców w drodze darowizny należy wskazać, że nie będą spełnione przesłanki pozwalające na zastosowanie procedury opodatkowania marży. Jak wynika z powołanego wyżej art. 120 ust. 4 ustawy, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Ponadto przez kwotę nabycia rozumie się wszystkie składniki wynagrodzenia, o których mowa w pkt 5, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika (art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy). Natomiast jak wynika z opisu prawy Wnioskodawca ww. maszyny otrzymał w drodze darowizny, zatem nie wystąpiła kwota nabycia. Tym samym określając kwotę marży Wnioskodawca nie będzie mógł wyliczyć różnicy między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku od towarów, skoro Zainteresowany w ogóle nie zapłacił za ww. maszyny.

     W konsekwencji przy sprzedaży przedmiotowych maszyn tj. kombajnu, przyczepy rolniczej, pługu, agregatu siewno ? uprawowego nabytych przez Wnioskodawcę w drodze darowizny od rodziców, Zainteresowanemu nie będzie przysługiwało prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT-marża, przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy, gdyż nie wystąpiła kwota nabycia, która jest niezbędna do ustalenia kwoty marży.

     W związku z powyższym przy sprzedaży ww. maszyn, cała należność otrzymana za daną maszynę z wyjątkiem kwoty podatku, będzie podlegała opodatkowaniu właściwą stawką podatku VAT?.

     Reasumując należy stwierdzić, że podatnicy sprzedając środki trwałe, które zostały nabyte w drodze darowizny (nieodpłatnie), nie mogą stosować procedury VAT-marża.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją