Serwis Doradztwa Podatkowego

Stosowanie oznaczenia „TP” w części ewidencyjnej JPK_V7

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej przez siebie interpretacji podatkowej (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.561.2022.2.EG) odniósł się m.in. do braku obowiązku stosowania oznaczenia „TP” w transakcjach, w których powiązanie wynika bezpośrednio lub pośrednio z powiązania z jednostką samorządu terytorialnego.

Organ wskazał, że wyłączenie z obowiązku stosowania oznaczenia „TP” odnosi się nie tylko do transakcji, w których dostawca i nabywca są powiązani kapitałowo przez udziały z jednostką samorządu terytorialnego. Wyłączenie to dotyczy wszystkich transakcji, w których powiązanie między jej stronami wynika bezpośrednio lub pośrednio z powiązania z jednostką samorządu terytorialnego. Oznacza to, że jeżeli między dostawcą i nabywcą istnieją powiązania z art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i powiązania te wynikają jedynie ze związków jednej lub obu stron transakcji z jednostką samorządu terytorialnego, to w JPK_VAT do takich transakcji nie stosuje się oznaczenia „TP”.

W przedmiotowej interpretacji pomiędzy stronami transakcji istnieją powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprawowane przez burmistrza Gminy, zastępcę burmistrza, skarbnika, sekretarza Gminy funkcje mieszczą się w dyspozycji art. 11a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. występuje faktyczna zdolność osoby fizycznej (burmistrza Gminy, zastępcy burmistrza, skarbnika, sekretarza Gminy) do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną (tj. Gminę). Ponadto rada gminy poprzez swoich członków (w tym przewodniczącego rady gminy, który jest wybierany spośród radnych) wywiera istotny wpływ na sytuację finansową gminy. Można zatem uznać, że pozycja członków rady gminy z uwagi na sprawowane funkcje, mieści się również w dyspozycji art. 11a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (odpowiednio art. 23m ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), tj. występuje faktyczna zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. W świetle powyższego należy również w tym przypadku przyjąć, że wskazane podmioty posiadają, z uwagi na pełnione w Gminie funkcje publiczne, faktyczną zdolność do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez Gminę.

Organ ponadto potwierdził, iż w transakcje dokonywane z osobami na stanowiskach kierowniczych nie wymagają oznaczenia „TP”. Brak obowiązku stosowania oznaczenia „TP” w pliku JPK_V7 odnosi się nie tylko do transakcji, w których dostawca i nabywca są powiązani kapitałowo przez udziały z jednostką samorządu terytorialnego lecz dotyczy wszystkich transakcji, w których powiązanie wynika bezpośrednio lub pośrednio z powiązania z jednostką samorządu terytorialnego.

Ponadto organ wskazał, iż oznaczenia „TP” nie stosuje się do transakcji pomiędzy gminą a członkami rodzin burmistrza, zastępcy burmistrza, skarbnika, sekretarza, jak również do transakcji pomiędzy gminą a członkami rodzin sołtysów, radnych, kierowników/dyrektorów jednostek podległych i pracowników gminy, pełniących funkcje kierownicze i niepełniących takich funkcji.

Zdaniem Organu Gmina nie ma obowiązku oznaczenia „TP” transakcji w ewidencji sprzedaży w JPK_V7 między Gminą a burmistrzem, zastępcą burmistrza, sekretarzem, skarbnikiem, sekretarzem, radnymi, sołtysami, kierownikami/dyrektorami jednostek podległych i pracownikami Gminy, pełniącymi funkcje kierownicze i niepełniącymi funkcji kierowniczych oraz członkami ich rodzin.

Z interpretacji wynika również, że oznaczeń „TP” nie stosuje się do transakcji pomiędzy Gminą a członkami rodzin sołtysów, radnych, kierowników/dyrektorów jednostek podległych i pracowników Gminy, pełniącymi funkcje kierownicze i niepełniącymi funkcji kierowniczych.          Zdaniem organu powiązań obligujących do stosowania oznaczenia „TP” nie można dostrzec w relacjach pomiędzy Gminą, a pracownikami Urzędu Gminy. Urząd Gminy stanowi jednostkę organizacyjną Gminy, będącą aparatem pomocniczym wójta Gminy (który jest kierownikiem urzędu wykonującym uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników tego urzędu – zgodnie z art. 33 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym). Trudno w tej sytuacji przyjąć, że pracownicy Urzędu Gminy mający powiązania z Gminą ze stosunku pracy mają znaczący wpływ na funkcjonowanie Gminy i podejmowane przez nią decyzje gospodarcze. Tym samym Organ stwierdził, że oznaczeń „TP” nie stosuje się także do transakcji pomiędzy Gminą a członkami rodzin pracowników Urzędu Gminy.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją