Serwis Doradztwa Podatkowego

Stosowanie ulgi na robotyzację w przypadku spółki jawnej

W ramach ulgi na robotyzację, na podstawie art. 52jb ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.”), od 1 stycznia 2022 r. podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, w granicach limitu, przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% wysokości kosztów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do stosowania przedmiotowej ulgi w przypadku spółki jawnej, a więc spółki osobowej nieposiadającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem podatku dochodowego, w której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, odnosi się m.in. interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., o sygn. 0114-KDIP3-2.4011.706.2023.2.MT.

Wskazana spółka, zajmująca się produkcją na zlecenie różnych urządzeń elektronicznych, w tym głównie montażem obwodów drukowanych przy użyciu programowanych komputerowo robotów, nabyła bądź pozyskała na podstawie umowy leasingu różnego rodzaju urządzenia typu roboty przemysłowe i urządzenia z robotami współpracujące.

We wniosku o wydanie interpretacji wspólnik tejże spółki jawnej, będący podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczającym się z dochodu osiąganego w przedmiotowej spółce, jako z dochodu z działalności gospodarczej na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 5b ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r., wystąpił o potwierdzenie, że o ile nabyte urządzenia spełniają wymogi opisane w art. 52jb tej ustawy, to ponoszone przez Spółkę koszty uzyskania przychodów wskazane w tym przepisie (odpisy amortyzacyjne, raty i opłaty dotyczące leasingu robotów i urządzeń peryferyjnych robotów) będą mogły być odliczone przez owego wspólnika od podstawy opodatkowania.

W uzasadnieniu swego stanowiska, podatnik odwołał się m.in. do interpretacji indywidualnej z dnia 12 grudnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.690.2022.4.AW, w której potwierdzono dopuszczalność korzystania z ulgi przez wspólników spółek jawnych oraz do poglądu prezentowanego w literaturze, gdzie wskazuje się, że „[…]Kierując się stanowiskiem organów podatkowych, można stwierdzić, że […] wspólnicy spółki jawnej są uprawnieni do ulgi na robotyzację.” (por. „Przegląd Podatku Dochodowego” nr 21 (573) z dnia 1.11.2022).

Ponadto podatnik argumentował, że skoro na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. prowadząca działalność gospodarczą spółka jawna osób fizycznych nie jest podatnikiem tego podatku, choć dotyczy jej obowiązek ustalania przychodów i kosztów ich uzyskania związanych z wykonywaną działalnością oraz ich ewidencjonowania w księgach podatkowych, a podatnikami są wspólnicy takiej spółki, u których przychody z udziału w zyskach spółki jawnej są przychodami z działalności gospodarczej, to gdy spółka taka ponosi koszty uzyskania przychodów na robotyzację, jej wspólnicy są uprawnieni do skorzystania z ulgi na robotyzację na zasadach i warunkach określonych w art. 52jb ustawy z 26 lipca 1991 r. To zaś oznacza, że każdy wspólnik takiej spółki może odliczyć kwotę ulgi na robotyzację ustaloną jako iloczyn kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez spółkę na robotyzację w danym roku podatkowym oraz przysługującego mu udziału w zysku spółki.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) we wzmiankowanej na wstępie interpretacji indywidualnej z dnia 3 października 2023 r., o sygn. 0114-KDIP3-2.4011.706.2023.2.MT.jako nieprawidłowe ocenił wprawdzie stanowisko Podatnika dotyczące możliwości skorzystania z ulgi na robotyzację w stosunku do robotów przemysłowych lub innych maszyn i urządzeń nabytych w ramach leasingu operacyjnego, bowiem z brzmienia art. 52jb ust. 2 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. wynika, że za koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację uznaje się jedynie opłaty ustalone w umowie leasingu finansowego robotów przemysłowych i innych środków trwałych.

Niemniej, organ potwierdził, że jeżeli wspólnikiem spółki jawnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przy czym zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 powołanej ustawy. Wskazał też na art. 8 ust. 2 przedmiotowej ustawy, zgodnie z którym zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do: 1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat; 2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Wychodząc od powyższego Dyrektor KIS w odniesieniu do wspólnika spółki jawnej, będącego podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, skonstatował, że „Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej B., które stanowią koszty uzyskania przychodów, mogą zostać uznane jako koszty poniesione na robotyzację w roku podatkowym 2022 (i w następnych latach podatkowych) i będą uprawniały Pana do odliczenia od podstawy obliczenia podatku 50% kosztów amortyzacji proporcjonalnie do posiadanych przez Pana udziałów w zyskach”.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją