Serwis Doradztwa Podatkowego

Transakcje zamiany tokenów NFT na walutę wirtualną a podatek od czynności cywilnoprawnych

Mimo regulacji prawnej obejmującej legalną definicję walut wirtualnych, a także jednoznaczne zaliczenie przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych do przychodów z kapitałów pieniężnych lub odpowiednio z zysków kapitałowych na gruncie ustaw o podatkach dochodowych oraz przewiedziane w art. 9 pkt 1a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej określanej jako: „ustawa z dnia 9 września 2000 r.”) zwolnienie od przedmiotowego podatku zamiany walut wirtualnych, kwalifikacja skutków danej transakcji dla celów podatkowych pozostaje nierzadko źródłem wątpliwości i problemów. Dotyczą one m.in. następstw zamiany tokenów NFT (ang. non-fungible token), na walutę wirtualną, a wynikają m.in. z rozbieżności stanowisk co do charakteru tych instrumentów.

Przykład stanowi spór rozstrzygnięty wyrokiem WSA we Wrocławiu z dnia 1 lutego 2024r. (I SA/Wr 13/23) dotyczący dopuszczalności zastosowania wzmiankowanego wyżej zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do transakcji zamiany tokenów NFT na walutę wirtualną.

Podatnik, występując z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, forsował pogląd o zasadności zastosowania tegoż zwolnienia, natomiast Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji z dnia 28 października 2022 r. nr 0111-KDIB2-2.4014.224.2022.2.PB uznał przedmiotowe stanowisko za nieuprawnione.

Podatnik wskazał na specyfikę rynku NFT oraz rynku kryptowalut polegającą na tym, iż na potrzeby dokonania danej transakcji na giełdach kryptowalutowych tokeny NFT są sprzedawane w „parach transakcyjnych” (najczęściej token NFT i Ethereum) co oznacza, że tokeny NFT można kupić wyłącznie za daną walutę wirtualną (kryptowalutę) jako „parę transakcyjną”. Założył przy tym, że na gruncie prawa cywilnego tokeny NFT stanowią rodzaj mienia w rozumieniu art. 44 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej: „k.c.”), a więc są prawami majątkowymi, nie stanowią natomiast waluty wirtualnej w znaczeniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: „ustawa z dnia 1 marca 2018 r.”).

We wniosku o wydanie interpretacji Podatnik dążył do potwierdzenia, że skoro zgodnie z art. 9 pkt 1a ustawy z dnia 9 września 2000 r. zamiana walut wirtualnych podlega zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych, to zwolnieniu podlega również zamiana tokenów NFT stanowiących prawa majątkowe na walutę wirtualną i odwrotnie.

Dyrektor KIS, uzasadniając negującą powyższy pogląd Podatnika interpretację indywidualną z dnia 28 października 2022 r. wywiódł, że w rozpatrywanej sytuacji zamiana nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, bowiem warunkiem niezbędnym do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 9 pkt 1a ustawy z dnia 9 września 2000 r. jest zamiana waluty wirtualnej na inną walutę wirtualną. Ponieważ jednak tokeny NFT nie stanowią waluty wirtualnej w rozumieniu ustawy z dnia 1 marca 2018 r., zatem transakcja zamiany tokenów NFT na walutę wirtualną i odwrotnie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy dnia 9 września 2000 r. jako czynność prawna, przy której obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na stronach czynności, podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek, a stawka podatku, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. wynosi 1%.

WSA we Wrocławiu, do którego Podatnik zaskarżył powołaną interpretację, w wyroku z dnia 1 lutego 2024r. (I SA/Wr 13/23) przyznał rację w sporze Organowi. Jednocześnie Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem prezentowanym tak przez Podatnika jak i Dyrektora KIS, że NFT ma charakter prawa majątkowego w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. w zw. z art. 44 k.c. Odwołując się do stanowiska Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wydawania i obrotu kryptowalutami z dnia 10 grudnia 2020 r. WSA zakwalifikował tokeny NFT jako znaki legitymacyjne. Wyrok nie jest prawomocny.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją