Serwis Doradztwa Podatkowego

Udostępnianie strony internetowej poza działalnością gospodarczą – skutki w podatku dochodowym

Strona internetowa nie jest ani rzeczą, ani prawem, a zatem nie może być przedmiotem dzierżawy czy też najmu w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: „Kodeks cywilny”). Niemniej jednak umowa o udostępnienie powierzchni internetowej traktowana jest jako umowa o charakterze podobnym do umowy najmu lub dzierżawy. To zaś wpływa na kwalifikację wynagrodzenia uzyskiwanego przez osobę fizyczną z tytułu udostępniania strony internetowej do odpowiedniego źródła przychodów na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa z 26 lipca 1991 r.”) oraz na możliwość stosowania do owych przychodów przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „ustawa z dnia 20 listopada 1998 r.”).

Do powyższego problemu odniósł się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.856.2021.4.MAP z dnia 27 stycznia 2022r., wydanej na wniosek podatnika zasadniczo utrzymującego się z przychodów ze stosunku pracy a dodatkowo publikującego teksty autorskie w Internecie na swoim blogu i wykorzystującego zarobkowo przestrzeń wydzieloną na tym blogu do prezentowania płatnych reklam.

Organ interpretacyjny potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika, że m.in. ze względu na brak cech zorganizowania, ciągłości i nastawienia na zarobek, prowadzenie bloga nie spełnia przesłanek działalności gospodarczej w myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. Jednocześnie zaś zostają spełnione przesłanki do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w szczególności w przedstawionej sytuacji nie mają zastosowania wyłączenia, o których mowa w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że umowa, na podstawie której jeden podmiot udostępnia innemu podmiotowi możliwość wyświetlania na stronie internetowej treści np. reklamowych, jest umową nienazwaną o charakterze podobnym do najmu lub dzierżawy i ze względu na to, że ma miejsce oddanie do używania bytu wirtualnego, jakim jest część powierzchni strony internetowej, wynagrodzenie otrzymywane przez osobę fizyczną z tytułu udostępniania strony internetowej, które nie następuje w ramach działalności gospodarczej, należy zakwalifikować do źródła przychodów, najem, dzierżawa lub inne umowy o podobnym charakterze, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r.

Organ uznał również, że dopuszczalne jest opodatkowanie tego rodzaju przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Świadczy o tym brzmienie art. 6 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r., zgodnie z którym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W szczególności zdaniem Dyrektora KIS przychody uzyskiwane z tytułu udostępniania miejsca reklamowego na prowadzonym blogu, w myśl art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, mogą zostać opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki określonej w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a tej ustawy.

Analogiczne stanowisko odnośnie interpretacji powołanych przepisów wyrażone zostało również m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 2 czerwca 2021 r. (0113-KDIPT2-1.4011.284.2021.1.MD).

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją