Serwis Doradztwa Podatkowego

Udziały członkowskie w banku spółdzielczym nie są przeszkodą do stosowania estońskiego CIT

Czy podatnik, który posiada udziały członkowskie w banku spółdzielczym może stosować formę opodatkowania w postaci ryczałtu od dochodów spółek (czyt. estoński CIT)?

Przedmiotowa kwestia została poruszona m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 sierpnia 2022 r. (0111-KDIB1-1.4010.139.2022.1.BS), w której to stwierdzono: „(…) jeżeli spółka posiada udziały (akcje) w kapitale innej spółki, tytuły uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogół praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz inne prawa majątkowe związane z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, to w takim przypadku nie może skorzystać z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28c i nast. updop. Na powyższe wskazuje jednoznacznie językowa wykładnia przedmiotowej regulacji. Natomiast – jak wskazano w opisie sprawy – Wnioskodawca posiada udziały członkowskie w Banku Spółdzielczym.

W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (Dz.U. z 2022 r. poz. 456):

Ilekroć w ustawie jest mowa o banku spółdzielczym – należy przez to rozumieć bank będący spółdzielnią, do którego w zakresie nieuregulowanym w niniejszej ustawie oraz w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 2439 i 2447) zwaną dalej „ustawą – Prawo bankowe”, stosuje się przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2021 r. poz. 648) zwaną dalej „ustawą – Prawo spółdzielcze”.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia, czy fakt posiadania przez Wnioskodawcę udziałów członkowskich w Banku Spółdzielczym, wyłącza – świetle art. 28j ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.p – możliwość korzystania przez niego z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek.

Odnosząc się do ww. wątpliwości Wnioskodawcy, stwierdzić należy, że Bank Spółdzielczy nie został wymieniony w art. 28j ust. 1 pkt 5 jako podmiot, w którym posiadanie udziałów (akcji) uniemożliwia skorzystanie z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28c i nast. updop. Zatem, posiadanie przez Wnioskodawcę udziałów członkowskich w Banku Spółdzielczym nie wyłącza na podstawie art. 28j ust. 1 pkt 5 updop możliwości zastosowania przez Wnioskodawcę opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek”.

Reasumując należy stwierdzić, że posiadanie udziałów członkowskich w banku spółdzielczym nie wyklucza możliwości stosowania przez podatnika ryczałtu od dochodów spółek (oczywiście pod warunkiem, że zostaną spełnione wszystkie pozostałe warunki do skorzystania z tej formy opodatkowania).

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją