Serwis Doradztwa Podatkowego

Ulga konsolidacyjna

Ulga konsolidacyjna pozwala przedsiębiorcom na odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych bezpośrednio na nabycie udziałów lub akcji w spółce kapitałowej.

Zgodnie z art. 18ec ust. 1 ustawy z dnia 12 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik będący przedsiębiorcą, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, może odliczyć od podstawy opodatkowania kwoty wydatków na nabycie udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną, do wysokości dochodu uzyskanego w roku podatkowym przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych, nie więcej jednak niż 250 000 zł w roku podatkowym, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

  1. spółka, której udziały (akcje) są nabywane, ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie, z którym Rzeczpospolita Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierającą podstawę prawną do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego tego innego państwa,
  2. główny przedmiot działalności spółki, o której mowa w pkt 1, jest tożsamy z przedmiotem działalności podatnika lub działalność takiej spółki może być racjonalnie uznana za działalność wspierającą działalność podatnika, przy czym działalność takiej spółki nie jest działalnością finansową,
  3. działalność, o której mowa w pkt 2, była przez spółkę i przez podatnika prowadzona przed dniem nabycia w niej przez podatnika udziałów (akcji) przez okres nie krótszy niż 24 miesiące,
  4. w okresie dwóch lat przed dniem nabycia udziałów (akcji) spółka i podatnik nie byli podmiotami powiązanymi,
  5. podatnik w jednej transakcji nabywa udziały (akcje) spółki, o której mowa w ust. 1 art. 18ec ustawy z dnia 12 lutego 1992 r., w ilości stanowiącej bezwzględną większość praw głosu.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992r. określa wydatki, które mogą być kwalifikowanymi wydatkami odliczanymi od podstawy opodatkowania. Jak wskazuje art. 18ec ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. za wydatki na nabycie udziałów lub akcji w spółce będącej osobą prawną, o których mowa w ust. 1 art. 18ec ustawy z dnia 15 lutego 1992r., uznaje się wydatki związane bezpośrednio z transakcją nabycia udziałów lub akcji w tej spółce na:

  1. obsługę prawną nabycia udziałów i akcji i ich wycenę,
  2. opłaty notarialne, sądowe i skarbowe,
  3. podatki i inne należności publicznoprawne zapłacone w RP i za granicą.

Wskazać należy, że za wydatki nie uznajemy ceny zapłaconej za nabywane udziałów/akcji oraz ponoszonych w związku z tą transakcją kosztów finansowania dłużnego. Odliczenia podlega kwota faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków, o których mowa w ust. 1 art. 18ec ustawy z dnia 12 lutego 1992 r. Natomiast stosowne stosownego odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym zostały nabyte udziały (akcje). Zgodnie z art. 18ec ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. w przypadku zbycia przez podatnika lub przez jego następcę prawnego udziałów (akcji), o których mowa w ust. 1, albo ich umorzenia przed upływem 36 miesięcy, licząc od dnia nabycia udziałów (akcji) w spółce, podatnik albo jego następca prawny jest obowiązany w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym doszło do takiego zbycia lub umorzenia, zwiększyć podstawę opodatkowania o kwotę dokonanego odliczenia. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik lub jego następca prawny, przed upływem 36 miesięcy, licząc od dnia nabycia udziałów (akcji), o których mowa w ust. 1 art. 18ec ustawy z dnia 12 lutego 1992 r., zostanie postawiony w stan likwidacji, zostanie ogłoszona jego upadłość lub zaistnieją inne, przewidziane prawem okoliczności zakończenia działalności podatnika lub następcy prawnego. Wydatki odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego przepisu podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z ustawą.

 

Konrad Skreczko

konrad.skreczko@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją