Serwis Doradztwa Podatkowego

Ulga na innowacyjnych pracowników – nowe rozwiązanie w podatkach dochodowych

Wprowadzana na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 października 2021r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: „ustawa z 29 października 2021r.”) ulga na pracowników innowacyjnych, czyli pracowników zaangażowanych w realizację działalności badawczo-rozwojowej oznacza, że od dnia 1 stycznia 2022r. przedsiębiorca będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, który poniósł za rok podatkowy stratę lub osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia w ramach odliczenia ulgi B+R, będzie miał możliwość pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego.

W przypadku podatnika podatku o podatku dochodowego od osób prawnych kwota zaliczek oraz zryczałtowanego podatku dochodowego może zostać pomniejszona o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym. Odpowiednio w przypadku przedsiębiorcy będącego podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowanego według zasad ogólnych od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pobieranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych oraz od zryczałtowanego podatku dochodowego odliczeniu podlegać będzie iloczyn najniższej stawki podatkowej określonej w skali podatkowej oraz kosztów kwalifikowanych nieodliczonych na podstawie art. 26e ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa z dnia 26 lipca 1991r.”). Natomiast w przypadku podatnika opodatkowanego stawką liniową 19% – przedmiotowemu odliczeniu podlega 19% nieodliczonych kosztów kwalifikowanych.

Zgodnie z art. 18db ust.2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa z dnia 15 lutego 1992r.”) oraz odpowiednio art. 26eb ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., prowadzący działalność badawczo-rozwojową będzie mógł odliczyć nieodliczone koszty kwalifikowane od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz od kwot zryczałtowanego podatku dochodowego pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych z tytułu:

  • stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego,
  • stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego,
  • wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
  • praw autorskich.

Warunkiem odliczenia będzie poświęcenie przez danego pracownika w danym miesiącu co najmniej 50% ogólnego czasu pracy bezpośrednio na realizację działalności badawczo- rozwojowej lub przeznaczenie co najmniej 50% czasu całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na wykonanie usługi w zakresie działalności B+R na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Uprawnienie do odliczenia nieodliczonych kosztów kwalifikowanych przysługiwać będzie począwszy od miesiąca, w którym podatnik złożył zeznanie podatkowe za dany rok, do końca tego roku podatkowego.

Zgodnie z przepisami art. 18db ust.5 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. oraz art. 26eb ust.5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. dodanymi ustawą z dnia 29 października 2021r. ulga na wsparcie zatrudnienia innowacyjnych pracowników nie będzie mieć zastosowania w odniesieniu do:

  • zaliczek na podatek dochodowy od przychodów ze stosunku pracy oraz do zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, pobieranych przez płatników będącymi zakładami pracy chronionej lub zakładami aktywności zawodowej, a także przez płatników, którzy utracili status zakładu pracy chronionej w okresie ostatnich 5 lat, zatrudniających osoby niepełnosprawne, jak też
  • podatników, którym przysługuje zwrot podatkowy z tytułu poniesienia straty lub osiągnięcia dochodu niższego niż kwota przysługującego im odliczenia w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej.

Konsekwencją utraty prawa do odliczenia nieodliczonych kosztów kwalifikowanych będzie obowiązek doliczenia kwot poprzednio odliczonych w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym podatnik utracił to prawo.

Stosownie do art.67 ust.2 ustawy z dnia 29 października 2021r., co do zasady, zarówno w przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatników podatku dochodowego od osób prawnych, ulga znajdzie zastosowanie po raz pierwszy w 2023 r. Jednakże jeżeli rok podatkowy podatnika podatku dochodowego od osób prawnych jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r. – wówczas zgodnie z art.67 ust. 3 ustawy z dnia 29 października 2021r – ulga na innowacyjnych pracowników będzie stosowana po raz pierwszy w roku podatkowym rozpoczynającym się bezpośrednio po tym roku – czyli w roku zaczynającym się w trakcie 2022.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją