Serwis Doradztwa Podatkowego

Uprawa kwiatów w gruncie wyłączona z PIT

     W dniu 4 sierpnia 2020 r. Dyrektor KIS wydał interpretacje indywidualną (0115-KDIT3.4011.378.2020.1.AWO), dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania uprawy kwiatów.

     Wnioskodawczyni na części nieruchomości swojego męża, oznaczonej jako parcela budowlana prowadzi uprawę kwiatów w celu ich sprzedaży. Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość, czy dochody uzyskiwane w ten sposób podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Przedstawiając własne stanowisko wnioskodawczyni wskazała, że stosownie do art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych oraz daninę solidarnościową. Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 1 przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Z kolei w treści art. 2 ust. 3 zawarto definicję działów specjalnych produkcji rolnej. W przepisie tym ustawodawca wyczerpująco wylicza rodzaje działalności rolniczej będącej działami specjalnymi produkcji rolnej. Wnioskodawczyni podkreśliła, że żaden z rodzajów działalności rolniczej wskazanej w art. 2 ust. 3 nie dotyczy prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności. Wnioskodawczyni podała, że w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. zamieszczono definicję działalności rolniczej. Jednym z rodzajów takiej działalności jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw, w tym również produkcja materiału szkółkarskiego, produkcja roślin ozdobnych. W związku z powołanymi regulacjami wnioskodawczyni stała na stanowisku, że dochód uzyskiwany z działalności polegającej na uprawie kwiatów w gruncie, stanowiącym własność jej męża, który to grunt jest parcelą budowlaną, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

     Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Organ stwierdził, że uprawa kwiatów w gruncie nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej. Do działów specjalnych produkcji rolnej zalicza się wyłącznie (określoną) uprawę roślin prowadzoną w szklarniach ogrzewanych (o powierzchni powyżej 25 m2) lub w tunelach foliowych ogrzewanych (o powierzchni powyżej 50 m2). Oznacza to, że prowadzona przez wnioskodawczynię uprawa kwiatów w gruncie jest działalnością rolniczą, a dochody z niej uzyskiwane nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

 

Rafał Linka

Młodszy konsultant podatkowy

rafal.linka@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją