Serwis Doradztwa Podatkowego

Ustalenie skutków podatkowych sprzedaży samochodu – nagrody w konkursie

Dnia 30 marca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualna o sygn. 01113-KDIPT2-2.4011.143.2022.1.MK dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu – nagrody w konkursie

Wnioskodawczyni wygrała nagrodę główną w konkursie, jaką stanowi samochód osobowy. Podatek od nagrody został opłacony przez organizatora konkursu zgodnie z zapisami w regulaminie konkursu. Wnioskodawczyni otrzymała akt przekazania własności, na podstawie którego została właścicielem przedmiotowego samochodu.  Następnie samochód został zarejestrowany.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem, czy sprzedaż nagrody-samochodu, za kwotę nieco poniżej wartości otrzymanej nagrody tego samochodu (nie zaniżając jego wartości rynkowej), zdejmuje obowiązek z podatnika do opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych ze zbycia nagrody-samochodu przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca od jej otrzymania?

W ocenie Wnioskodawczyni, zbycie przedmiotowego samochodu przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie-za cenę niższą od jego wartości z dnia nabycia, tj. wygrania w konkursie, będzie skutkowało tym, że po Jej stronie nie wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem jednakże, że cena uzyskana ze sprzedaży nie będzie odbiegać od wartości rynkowej w dniu sprzedaży. W takiej sytuacji Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego. Jednakże będzie ciążyć na Niej obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym przychodu z tytułu zbycia (sprzedaży) samochodu, kosztów uzyskania przychodu poniesionych w celu uzyskania przychodu oraz wyniku (różnicy) tych dwóch elementów, tj. dochodu lub straty.

DKIS uznał powyższe stanowisko za prawidłowe i wskazał, że „(…) zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 2 tej ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów

W myśl art. 9 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik możne: obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Z kolei art. 9 ust. 3a tej ustawy stanowi, iż przepis ust. 3 nie ma zastosowania do strat:

1)      z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8;

2)      z odpłatnego zbycia walut wirtualnych;

3)      z niezrealizowanych zysków, o których mowa w art. 30da;

4)      ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego, z wyjątkiem strat z odpłatnego zbycia akcji, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 105a.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy, źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)      nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)      spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)      prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)      innych rzeczy, – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że źródłem przychodu z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy jest tylko taka sprzedaż, która łącznie spełnia następujące przesłanki:

        nie nastąpiła w wykonywaniu działalności gospodarczej,

        została dokonana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Z przepisu art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. wynika, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 19 ust. 3 tej ustawy, wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

W myśl art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Stosownie natomiast do postanowień art. 22 ust. 1d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio:

1)      wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2 i 2a albo

2)      wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2b powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń, albo

3)      równowartość wierzytelności (należności) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze), o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, pomniejszonej o naliczony w związku z przekazaniem tego świadczenia niepieniężnego podatek od towarów i usług – pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 12 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: podatku dochodowego, podatku od spadków i darowizn.

Tym samym, kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży rzeczy, dokonanej przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie jest wartość rzeczy przyjęta do obliczenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego zapłaconego z tytułu wygranej w konkursie. Należy przy tym podkreślić, że w myśl ww. art. 23 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., kosztem uzyskania przychodów nie może być 10% zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygrania samochodu w konkursie. Wartość tego podatku nie ma wpływu na ustalenie dochodu (straty) ze sprzedaży.

Mając na uwadze, że odpłatne zbycie rzeczy dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, każdy podatnik, dokonując tej czynności zobowiązany jest do wykazania w zeznaniu rocznym przychodu, kosztów jego uzyskania oraz wyniku tej transakcji – dochodu lub straty.

Przychodem ze sprzedaży rzeczy jest cena, którą Wnioskodawczyni uzyska od kupującego wynikająca z umowy sprzedaży, o ile odpowiada wartości rynkowej tej rzeczy.

Natomiast kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży rzeczy, przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie jest wartość rzeczy przyjęta do obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego zapłaconego z tytułu wygranej w konkursie.

 

Należy przy tym podkreślić, że nienastępujące w wykonaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię samochodu, o którym mowa we wniosku – jeżeli zostanie dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie – za cenę niższą od jego wartości z dnia nabycia, tj. wygrania w konkursie, skutkuje tym, że po Jej stronie nie wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem jednakże, że cena uzyskana ze sprzedaży nie będzie odbiegać od wartości rynkowej. W takiej sytuacji Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego. Niemniej będzie ciążyć na Wnioskodawczyni obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym przychodu z tytułu zbycia (sprzedaży) samochodu, kosztów uzyskania przychodu poniesionych w celu uzyskania przychodu oraz wyniku (różnicy) tych dwóch elementów, tj. dochodu lub straty. Każdy bowiem podatnik, sprzedając rzecz przed upływem pół roku od jej nabycia, zobowiązany jest do wykazania w zeznaniu rocznym przychodu, kosztów jego uzyskania oraz wyniku tej transakcji, czyli dochodu lub straty”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją