Serwis Doradztwa Podatkowego

VAT przy leasingu zwrotnym

     Prawo do odliczenia podatku naliczonego mają obie strony umowy: instytucja finansująca oraz leasingobiorca.

     W przypadku nabycia samochodu osobowego do firmy, podatnik ma prawo dokonać odliczenia 50% podatku naliczonego z faktury VAT, część nieodliczona staje się kosztem uzyskania przychodu przedsiębiorcy. Prawo do odliczenia całej kwoty- 100% ma miejsce gdy samochód wykorzystywany jest wyłącznie do celów działalności gospodarczej oraz po spełnieniu dodatkowych przesłanek:

  • prowadzenie ewidencji pojazdu;
  • zgłoszenie pojazdu na druku VAT-26;
  • określenie sposobu korzystania z pojazdu.

     Art. 86a ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług daje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do samochodów zakupionych w celu dalszej od sprzedaży pod warunkiem, że sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów znajduje się w obrębie przedmiotu działalności podatnika.

     TSUE w wyroku z dnia 27 marca 2019 r. w sprawie Mydibel, sygn. akt C-201/18 orzekł, że leasing zwrotny powinien być traktowany jak jedna usługa o charakterze finansowym, która jest zwolniona z podatku VAT. Konsekwencją orzeczenia TSUE może być brak możliwości stosowania prawa do doliczenia podatku naliczonego przez obie strony umowy.

     Obecnie brak jest dalszych informacji co do konsekwencji w związku z wydanym przez TSUE wyrokiem na gruncie polskiego ustawodawstwa podatkowego.

 

Martyna Betiuk

Młodszy Konsultant Podatkowy

tel. 22 517 30 60 wew. 109

martyna.betiuk@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją