Serwis Doradztwa Podatkowego

W jaki sposób potrącalne są koszty bezpośrednie w roku podatkowym?

     Przepisy regulujące moment zaliczenia kosztów bezpośrednio związanych z przychodami do kosztów uzyskania przychodów odnoszą się do roku podatkowego; nie regulują zagadnienia potrącania kosztów bezpośrednio związanych z przychodami w odniesieniu do miesięcy w trakcie danego roku podatkowego. Brak jest przepisów, które wskazywałyby, że zasadę potrącania kosztów w odniesieniu do roku podatkowego należy stosować także w zakresie określania kwot zaliczek na podatek.

     Zgodnie z art. 15 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
  2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
  • są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

     Jak stanowi art. 15 ust. 4c tej ustawy, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

     Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

     Jednocześnie ? stosownie do art. 25 ust. 1 ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a, art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24d i art. 24f, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Z powyżej przytoczonych przepisów wynikają następujące wnioski:

  1. przepisy regulujące moment zaliczenia kosztów bezpośrednio związanych z przychodami do kosztów uzyskania przychodów odnoszą się do roku podatkowego; nie regulują zagadnienia potrącania kosztów bezpośrednio związanych z przychodami w odniesieniu do miesięcy w trakcie danego roku podatkowego;
  2. brak jest przepisów, które wskazywałyby, że zasadę potrącania kosztów w odniesieniu do roku podatkowego należy stosować także w zakresie określania kwot zaliczek na podatek;
  3. moment zaliczenia kosztów bezpośrednio związanych z przychodami uzależniony jest od momentu powstania przychodów, przy czym o momencie potrącenia tych kosztów nie decyduje zasadniczo ? tak, jak w przypadku kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami ? moment ich poniesienia w rozumieniu powyżej powołanych przepisów.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją