Serwis Doradztwa Podatkowego

Wolność gospodarcza a ograniczenia w dostępności gier hazardowych

     Ustawodawstwo krajowe nie zakazuje całkowicie organizowania gier hazardowych, zawiera jedynie regulacje mające na celu zmniejszenie dostępności do hazardu i zwiększenie kontroli nad branżą hazardową. Nie można uznać tego za naruszenie praw i wolności człowieka określonych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej ? takie stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 5 lutego 2020 r.2 w kwestii monitorowania i ograniczania dostępności gier hazardowych.

     Funkcjonariusze celni w wyniku kontroli przeprowadzonej u podatnika będącego przedsiębiorcą (Sp. z o.o.) zauważyli, że w lokalu znajduje się 8 urządzeń do gier, w tym jedno- HOT SPOT włączone i gotowe do użytku. Przeprowadzone przez kontrolujących oględziny oraz eksperyment w postaci gry kontrolnej wykazały, że gry te są grami o wygrane rzeczowe, a gra zawierają element losowości w związku z tym spełniają one definicję określoną w art. 2 ust 3 ustawy o grach hazardowych: ?(?) grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości (?)? oraz ust. 4 ?(?) wygraną rzeczową w grach na automatach jest również wygrana polegająca na możliwości przedłużania gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w poprzedniej grze (?)?.

     Skargę wniesioną przez przedsiębiorcę WSA w Gliwicach oddalił. Wskazał on, że nie doszło do naruszenie przez organy administracji publicznej Karty Praw Podstawowych UE, a w szczególności prawa własności, wolności prowadzenia działalności gospodarczej, wolności wyboru zawodu i prawa podejmowania pracy, przychylił się on do stanowiska Dyrektora Izby Celnej, który wskazał, że ?(?)ograniczenie możliwości organizowania gier na automatach wyłącznie do kasyn jest niezbędne dla ochrony społeczeństwa przed negatywnymi skutkami hazardu oraz dla zwiększenia kontroli państwa nad sferą, z którą wiąże się nie tylko niebezpieczeństwo występowania zjawisk niepożądanych, ale także ryzyko uzależnień wśród konsumentów (?)?. WSA oddalił skargę, stwierdził że nie doszło do naruszenia przepisów. Przedsiębiorca wniósł skargę do NSA, zarzucając organom administracji naruszenie art. 15, 16 i 17 Karty Praw Podstawowych UE. NSA orzekł, że zaistniały w sprawie stan faktyczny nie daje możliwości analizy sprawy pod kontem naruszeń Karty Praw Podstawowych UE. Art. 15 Karty odnosi się do praw osób fizycznych, Przedsiębiorcy będącego Sp. z o.o. nie można zaliczać to takich podmiotów ponieważ jest to osoba prawna.

     Karta Praw Podstawowych UE jest fundamentalnym zbiorem praw takich jak zagwarantowanie godności ludzkiej, poszanowanie praw człowieka, równości i solidarności, jednak nie mają one charakteru absolutnego.

     NSA oddalając skargę podkreślił, że sektor hazardowy niesie za sobą możliwość uzależnienia się osób grających w związku z czym należy nieustannie monitorować ten sektor oraz ograniczać dostęp do gier hazardowych. Przepisy ustawy o grach hazardowych nie naruszają praw i wolności człowieka określonych w Karcie Praw Podstawowych UE.

 

Martyna Betiuk

Młodszy Konsultant Podatkowy

tel. 22 517 30 60 wew. 109

martyna.betiuk@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją