Serwis Doradztwa Podatkowego

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej a VAT

Dnia 26 lipca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację sygn. 0112-KDIL1-1.4012.235.2023.3.DS w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącą kwestii podlegania opodatkowaniu wycofania z działalności gospodarczej Nieruchomości w związku z przeznaczeniem jej na najem prywatny i braku korekty podatku naliczonego.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej z udziałem w zyskach i stratach 50/50%. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

Wspólnicy nabyli do majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej między innymi:

  1. w roku 2015 – nieruchomość zabudowaną budynkiem niemieszkalnym, zakup tej nieruchomości był zwolniony z VAT, jednakże przed oddaniem go do użytkowania Spółka cywilna ponosiła nakłady, od których odliczała podatek VAT,
  2. w roku 2016 – prawo użytkowania wieczystego gruntów niezabudowanych, zakup tej nieruchomości był opodatkowany podatkiem VAT, od zakupu Spółka cywilna odliczyła VAT naliczony.

Nieruchomości były wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki. Spółka cywilna przedmiotowe nieruchomości wykorzystywała do czynności opodatkowanych. Wspólnicy planują przekształcenie Spółki cywilnej w Spółkę jawną. W związku z tym przekształceniem oraz planowaną sukcesją pokoleniową Spółki, pod koniec 2022 r. dokonali przeniesienia wyżej wymienionych nieruchomości do majątku prywatnego wspólników.

Wspólnicy planują wynajmować Spółce przekształconej w ramach najmu prywatnego na cele działalności gospodarczej przekształconej Spółki powyżej wymienione nieruchomości.

Istotne jest również, iż w okresie wyłączenia nieruchomości z przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do majątku prywatnego dotychczasowych wspólników Spółki Cywilnej i w okresie oczekiwania na powstanie spółki przekształconej, nieruchomość nadal będzie wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności, jednakże nie należąc do majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak to już wskazano powyżej, po zarejestrowaniu przez KRS Spółki przekształconej, wspólnicy jako osoby fizyczne będą wynajmowali nieruchomość Spółce przekształconej na potrzeby prowadzonej działalności.

Najem nieruchomości będzie miał charakter prywatny, służący celom zarobkowym oraz zabezpieczeniu majątku prywatnego. Podkreślenia wymaga także, że nie dojdzie do likwidacji przedsiębiorstwa Spółki cywilnej, bowiem w rozumieniu przepisów dotyczących podatku dochodowego zostanie ono przekształcone w Spółkę jawną i będzie kontynuowało działalność gospodarczą na podstawie art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej, a działalność wspólników Spółki Cywilnej będzie kontynuowana w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług VAT w zakresie najmu nieruchomości. Wnioskodawcy – w zakresie najmu nieruchomości nie będą korzystali ze zwolnienia z podatku od towarów i usług VAT określonego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług VAT, świadcząc najem jako czynni podatnicy podatku VAT.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniami:

  1. Czy wycofanie Nieruchomości, opisanej we wniosku w pkt 1 i pkt 2, wykorzystywanej w ramach Przedsiębiorstwa Spółki Cywilnej do majątku prywatnego dotychczasowych wspólników Spółki Cywilnej, których najem będzie w dalszym ciągu bez przerwy kontynuowany przez współwłaścicieli jako osoby fizyczne na rzecz Spółki przekształconej ze Spółki Cywilnej w Spółkę jawną będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?
  2. Czy wycofanie Nieruchomości opisanej w pkt 1 oraz pkt 2 ze Spółki Cywilnej do majątku prywatnego dotychczasowych wspólników Spółki Cywilnej z przeznaczeniem na dalszy najem prywatny do Spółki jawnej powstałej w wyniku przekształcenia Spółki Cywilnej będzie powodować skutki w postaci korekty podatku naliczonego VAT?

W ocenie Wnioskodawcy:

Ad 1. Wycofanie do majątku prywatnego dotychczasowych wspólników Spółki Cywilnej Nieruchomości wykorzystywanej w ramach Przedsiębiorstwa Spółki Cywilnej nie będzie stanowić czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ad 2. Wycofanie Nieruchomości z Przedsiębiorstwa Spółki Cywilnej do majątku prywatnego wspólników Spółki Cywilnej z przeznaczeniem na dalszy najem (najem prywatny) do spółki jawnej powstałej w wyniku przekształcenia Spółki Cywilnej z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej nie będzie powodować korekty podatku naliczonego VAT.

DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe i wskazał, że:

„1. Wycofanie z działalności Spółki Nieruchomości zabudowanej budynkiem niemieszkalnym wykorzystywanej w ramach przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do majątku prywatnego dotychczasowych wspólników Spółki cywilnej jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy. Dostawa ta korzysta jednak ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

2. Wycofanie z działalności Spółki prawa użytkowania wieczystego gruntów niezbudowanych, wykorzystywanych w ramach przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do majątku prywatnego dotychczasowych wspólników Spółki cywilnej, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy. Dostawa ta korzysta jednak ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

W tym miejscu należy wskazać, że ww. Nieruchomości będą przekazane do majątku prywatnego dotychczasowych wspólników Spółki, którzy będą wynajmować Nieruchomości jako osoby fizyczne na rzecz Spółki przekształconej ze Spółki cywilnej w Spółkę jawną, a tym samym wynajem Nieruchomości będzie związany z działalnością gospodarczą każdego ze Wspólników Spółki, a nie samej Spółki. Zatem nie ma wpływu na opodatkowanie nieodpłatnego przekazania Nieruchomości przez Spółkę na rzecz Wspólników Spółki fakt wykorzystywania przedmiotowych Nieruchomości w celach związanych z działalnością Wspólników Spółki, tj. wynajem nieruchomości Spółce”.

Natomiast w zakresie pytania drugiego DKIS wskazał, że „(…) Spółka cywilna przedmiotowe nieruchomości wykorzystywała do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Pod koniec 2022 r. dokonali przeniesienia wyżej wymienionych nieruchomości do majątku prywatnego wspólników. Nieruchomości były wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki. Działka zabudowana wraz z lokalem użytkowym została wprowadzona do ewidencji środków trwałych w roku 2015; Działka niezabudowana została wprowadzona na środki trwałe w roku 2016. Wycofanie wszystkich Nieruchomości z majątku Spółki nastąpiło w listopadzie 2022 r. W odniesieniu do Nieruchomości będących przedmiotem wycofania z majątku Spółki, na moment wycofania z majątku Spółki, nie zakończył się 10-letni okres korekty, o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy. Wydatki na ulepszenie nieruchomości zabudowanej budynkiem zostały poniesione w roku 2015 i 2016. Nieruchomość była oddana do użytkowania w 2015 r. i była użytkowana do działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Zatem z uwagi na fakt, że wycofanie wszystkich Nieruchomości z majątku Spółki nastąpiło w listopadzie 2022 r. i w odniesieniu do Nieruchomości będących przedmiotem wycofania z majątku Spółki, na moment wycofania z majątku Spółki, nie zakończył się 10-letni okres korekty, o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy oraz w analizowanej sprawie doszło do zmiany przeznaczenia Nieruchomości (z wykorzystywania przez Spółkę do czynności opodatkowanych na wykorzystywanie przez Spółkę do czynności zwolnionych od podatku) powstanie po stronie Spółki obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w powołanym przepisie art. 91 ustawy.

Podsumowując wycofanie Nieruchomości opisanej w pkt 1 oraz pkt 2 ze Spółki cywilnej do majątku prywatnego dotychczasowych wspólników Spółki cywilnej powoduje skutki w postaci korekty podatku naliczonego VAT”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją