Serwis Doradztwa Podatkowego

Wydatki na psa jako koszt podatkowy

W piśmie z dnia 16 marca 2023 r. o nr 0111-KDIB2-1.4010.25.2023.2.KK Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z zakupem, szkoleniem i utrzymaniem psa.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że ponoszone przez przedsiębiorcę wydatki związane z psem, niezbędne do zagwarantowania psu podstawowych warunków życia, funkcjonowania i prawidłowego rozwoju oraz związane z zakupem i przeszkoleniem psa do pełnienia przypisanej mu funkcji w przedsiębiorstwie, są ponoszone w celu osiągnięcia przychodu poprzez zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Pies stróżuje wewnątrz wynajmowanych przez zleceniodawcę pomieszczeń, a poza godzinami pracy wnioskodawcy jest pod opieką jednego z pracowników. Ponadto pies jest pod stałą opieką weterynaryjną, dodatkowo odbył jedno szkolenie mające na celu naukę posłuszeństwa. W kolejnym etapie rozwoju odbędzie szkolenie związane z obroną osób i mienia, aby poprawnie nauczyć się identyfikować sytuacje groźne dla otoczenia.

Mając powyższe na uwadze przedsiębiorca powziął wątpliwość, czy wyżej przedstawione wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej „(…) aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.”

Jak ponadto wskazano w omawianej interpretacji indywidualnej koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów to takie koszty, które są poniesione w trakcie dążenia do uzyskania przychodów. Określony cel musi być widoczny w momencie ponoszenia kosztu, który winien omawiany cel realizować lub co najmniej zakładać jego realność. Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast, jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronienie istniejącego źródła przychodów, w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób.

W konstatacji Dyrektor KIS uznał, że wydatki związane z zakupem, szkoleniem i utrzymaniem psa mogą stanowić koszt podatkowy prowadzonego przedsiębiorstwa, z uwagi na fakt, iż:

  • obecność psa w biurze wpływa na poprawę samopoczucia pracowników, a także poczucie ich bezpieczeństwa, co wpływa na ich wydajność, a tym samym na Państwa przychody,
  • wizerunek psa na zdjęciach do postów na blogu, reklamach wideo, sesjach zdjęciowych realizuje Państwa cele reklamowe oraz wpływa na rozpoznawalność Państwa jako podmiotu gospodarczego i zachęca do nabycia Państwa usług.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją