Serwis Doradztwa Podatkowego

Wykup samochodu leasingowego do majątku prywatnego – zmiany wynikające z pakietu Polski Ład

Dnia 26 lipca 2021 r. Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu, który między innymi zawiera propozycję zmian przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie wykupu przez leasingobiorcę składnika majątku po wycofaniu go z działalności gospodarczej.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, projekt ustawy wprowadza przepisy uszczelniające system podatku dochodowego. Jedno z rozwiązań, które, w ocenie Ministerstwa Finansów składają się na pakiet uszczelniający, dotyczy wyprowadzania z firm aut poleasingowych. Obecnie na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody ze sprzedaży środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej po wycofaniu ich z działalności lub po likwidacji działalności, kwalifikowane są do przychodów z działalności gospodarczej, jeżeli sprzedaż nastąpiła w okresie 6 lat po wycofaniu lub likwidacji. Inaczej jest w przypadku rzeczy ruchomych, które wykorzystywane są w działalności na podstawie tzw. leasingu operacyjnego. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składniki takie nie są traktowane jako składniki firmy i nie są amortyzowane. Do kosztów podatkowych zaliczane są natomiast raty leasingowe. W sytuacji, gdy leasingobiorca wykupi taki składnik po wycofaniu z działalności gospodarczej, czyli do majątku prywatnego, przychód z jego sprzedaży nie jest kwalifikowany jako przychód z działalności gospodarczej. Jeżeli sprzedaż rzeczy ruchomej nastąpi po upływie 6 miesięcy od dnia nabycia, przychód ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu.

W związku z powyższym w projekt ustawy przewiduje zaliczenie do przychodów z działalności gospodarczej przychodów z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, o których mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (nowy art. 10 ust. 2 pkt 4 oraz art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją