Serwis Doradztwa Podatkowego

Wyłączenie z PCC czynności podwyższenia kapitału zakładowego

     W przypadku wniesienia aportem do spółki kapitałowej udziałów poszczególnych spółek należących do grupy w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki na podstawie jednej uchwały i otrzymania przy tym przez spółkę w ramach wkładu udziały w spółkach z grupy dające bezwzględną większość praw głosów, zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

     Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na podstawie art. 1 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy ? przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie ? stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany. Stosownie natomiast do art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ? w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej ? podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

     W przypadku zmiany umowy spółki obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną i stosownie do art. 4 pkt 9 tejże ustawy ciąży on na tej spółce (- przy umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

     Warto wskazać w tym miejscu, że na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

  • łączeniem spółek kapitałowych,
  • przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
  • wniesienie do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje: przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jej zorganizowanej części, udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

     Z powyższego wynika, że warunkiem wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i jej zmian związanych z transakcją wymiany udziałów jest m.in. wniesienie do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów. Dla zastosowania omawianego wyłączenia w sytuacji wnoszenia do spółki kapitałowej udziałów lub akcji przez kilka podmiotów konieczne jest, aby wnoszone udziały lub akcje łącznie w ramach jednej operacji (czynności) podwyższenia przyznawały spółce nabywającej większość praw głosu w spółkach nabywanych. Wówczas umowa spółki nabywającej lub jej zmiana związana z taką transakcją wymiany udziałów lub akcji w spółkach, w których spółka nabywająca posiada już większość praw głosu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

     W sytuacji zatem, gdy wniesienie aportem do spółki kapitałowej udziałów poszczególnych spółek należących do grupy w zamian za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki nastąpi na podstawie jednej uchwały, a spółka otrzyma w ramach wkładu udziały w spółkach z grupy dające bezwzględną większość praw głosów, to w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

     Powyższe stanowisko przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 kwietnia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB2-2.4014.10.2020.4.PB).

 

Agata Strocka

Konsultant podatkowy

Główny specjalista w Dziale Audytu Podatkowego

agata.strocka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 69

Skontaktuj się z naszą redakcją