Serwis Doradztwa Podatkowego

Wynagrodzenie na rzecz wspólników z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych a koszty uzyskania przychodów

Z dniem 17 czerwca 2022 r. została wydana interpretacja indywidualna przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.99.2022.5.SH) w zakresie zaliczenia wynagrodzenia wypłacanego na rzecz wspólników z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającą Zarząd i siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Spółka ta prowadzi działalność w zakresie tworzenia oraz dostarczania oprogramowania informatycznego do zarządzania finansami i monitorowania kosztów przedsiębiorstw, jak również wykonywania szkoleń z zakresu korzystania z tego oprogramowania oraz posiłkowo bieżące doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej – w tym prowadzenie szkoleń, prelekcji i wykładów z zakresu zarządzania finansami i pracownikami oraz monitorowania kosztów w biznesie.

Świadczenia, które Wspólnicy wykonywać będą na rzecz Spółki mają charakter świadczeń powtarzalnych, niezbędnych w toku normalnej działalności. W skład tych świadczeń wchodzić mogą m.in. następujące czynności:

  • monitorowanie i obsługa programów dofinansowań usług szkoleniowych i usług doradczych,
  • projektowanie i przygotowywanie materiałów promocyjnych na rzecz Spółki,
  • szkolenie pracowników spółki z zakresu systemu należącego do Spółki,
  • prowadzenie badań rynku oraz zbieranie opinii na temat Spółki od klientów,
  • prowadzenie nadzoru i obsługa stron internetowych Spółki,
  • prowadzenie nadzoru i obsługa mediów społecznościowych Spółki,
  • projektowanie oprogramowania wykorzystywanego na potrzeby spółki także z użyciem narzędzi w postaci arkuszy kalkulacyjnych (tzw. Excel),
  • windykacja należności, monitorowanie kondycji finansowej kontrahentów,
  • prowadzenie rekrutacji i wprowadzania pracowników,
  • czynności biurowe wysyłki i odbioru korespondencji, archiwizacja dokumentów,
  • przygotowywanie i konserwacja pracowniczej infrastruktury technicznej,
  • aktualizacja systemów operacyjnych,
  • aktualizacja systemów informatycznych,
  • wsparcie techniczne i obsługa pracowników spółki.

W ocenie Dyrektora KIS wniosek zasługiwał na pozytywne rozpatrzenie. W uzasadnieniu własnego stanowiska Dyrektor wskazał w pierwszej kolejności na ogólną definicję kosztu uzyskania przychodów określoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., zgodnie z którą: „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).” Zatem aby wydatek poniesiony przez Spółkę stanowił koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

  1. został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
  2. jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  3. pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  4. poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
  5. został właściwie udokumentowany,
  6. nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

W ocenie Dyrektora powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Kosztami będą zarówno koszty uzyskania przychodów pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (pozostające w związku pośrednim) – jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. Podkreślić należy, że klasyfikacja kosztów do wyżej wymienionych rodzajów kosztów uzyskania przychodu powinna odbywać się za każdym razem w oparciu o indywidualne cechy działalności podatnika, w ramach której wydatki te są ponoszone.

Na uwagę zasługuje w tym miejscu art. 176 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych: „Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.” Dodatkowo zgodnie z § 2 powyższego artykułu „Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.” Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić że Spółka zobowiązana jest do wypłaty wynagrodzenia za otrzymane dodatkowe świadczenia ze strony jej wspólników, które wynikają z zawartej umowy spółki nawet w przypadku kiedy spółka w sprawozdaniu finansowym nie wykazuje zysku.

Wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów ustawodawca wymienił w art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. „Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego.” oraz w art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy „Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.” Wynagrodzenia dla wspólników za wykonanie powtarzających się świadczeń na rzecz Spółki będzie określane w jeden z poniższych wariantów:

  • w stałej miesięcznej wysokości, przy czym wysokość tego wynagrodzenia zostanie ustalona w oparciu o zakres usług oraz czasu niezbędnego do ich świadczenia,
  • wedle stawki godzinowej za świadczone usługi, przy czym wspólnik będzie miał obowiązek do świadczenia usług w zakresie nie mniejszym niż wskazany w Umowie.

Wysokość wynagrodzenia Spółka będzie ustalała w oparciu o zakres świadczeń oraz ich częstotliwość, mając na względzie takie czynniki, jak: otoczenie rynkowe, czynniki makroekonomiczne czy wiedza, doświadczenie oraz unikalne umiejętności poszczególnych wspólników. W ocenie Dyrektora w ramach powyższej zależności na gruncie niniejszej interpretacji nie znajdzie zastosowania wyłącznie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., bowiem w omawianej sprawie nie występuje świadczenie jednostronne. Ponadto nie znajdzie również zastosowania wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów określone przepisami art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy, bowiem jak wynika z wniosku wspólnicy Spółki, mogą pełnić funkcję w Zarządzie Spółki, będą zobowiązani przez Spółkę do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, polegających na wykonywaniu na rzecz Spółki wymienionych we wniosku oraz określonych w umowie Spółki usług.

Dyrektor uznając stanowisko Spółki za prawidłowe stwierdził, że w świetle powyższego, Spółka będzie mogła zaliczyć wynagrodzenie wypłacane na rzecz wspólników z tytułu okresowych świadczeń niepieniężnych, o których mowa w art. 176 ustawy z dnia 15 września 2000 r., do kosztów uzyskania przychodów.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją