Serwis Doradztwa Podatkowego

Wynajęcie mieszkania spółce kapitałowej na cele mieszkaniowe a zwolnienie z VAT

     W interpretacji indywidualnej sygn.. 0113-KDIPT1-2.4012.161.2020.2.KW z dnia 8 maja 2020 r. DKIS rozstrzygał kwestię możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT najmu na cele mieszkaniowe lokalu mieszkalnego spółce kapitałowej. Podatnik zajmował się wynajmem mieszkań oraz zarządzaniem nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi, takimi jak budynki mieszkalne i mieszkania oraz wynajmem domów, mieszkań i apartamentów. Podatnik wynajął mieszkanie w celach mieszkaniowych jednak skorzystał z możliwości jego podnajęcia, którym to najemcą była spółka kapitałowa w celu zapewnienia zakwaterowania pracownikom tej Spółki. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy wynajem mieszkania na rzecz spółki kapitałowej, która będzie realizowała cele mieszkaniowe swoich pracowników będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług? Podatnik argumentował, że usługi dotyczące wynajmu lokali mieszkalnych, o dotyczą zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Wynajmowane mieszkanie ma na celu zapewnienie długotrwałego zakwaterowania jako głównego miejsca pobytu, mimo że są wynajmowane na rzecz spółki kapitałowej.

     DKIS uznał stanowisko Podatnika za prawidłowe, potwierdzając możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania. Wskazał, że usługa podnajmu lokalu mieszkalnego spółce kapitałowej (wynajętego uprzednio przez Podatnika) celem zakwaterowania pracowników tej spółki, spełnia wymienione wyżej przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy. Dalej DKIS argumentował, że dla zastosowania bowiem ww. zwolnienia nie ma znaczenia rodzaj i forma prawna zarówno podmiotu wynajmującego, jak i najemcy. Istotny jest cel, na jaki nieruchomość jest podnajmowana przez Zainteresowanego Spółce z o.o. oraz osobie fizycznej. W rozpatrywanej sprawie ? jak wskazał Wnioskodawca ? zarówno lokal mieszkalny, jak i dom (wynajęte przez Wnioskodawcę celem dalszego najmu) Zainteresowany udostępnia wyłącznie na cele mieszkaniowe pracownikom Spółki z o.o. (w przypadku lokalu mieszkalnego) oraz osobie fizycznej (w przypadku domu).

     Ostatecznie DKIS uznał, że dla świadczonych usług najmu lokalu mieszkalnego wyłącznie na cele mieszkaniowe pracowników spółki kapitałowej może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy VAT.

 

Adrian Kozakiewicz

Radca prawny WA-12458

adrian.kozakiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 63

Skontaktuj się z naszą redakcją