Serwis Doradztwa Podatkowego

Wytyczne MF dla naczelników urzędów skarbowych

     W dniu 29 marca 2020 roku Ministerstwo Finansów skierowało do naczelników urzędów skarbowych Wytyczne ? (część I), będące swego rodzaju instrukcją wskazującą w jaki sposób należy rozstrzygać wnioski Podatników o ulgi w zapłacie podatków zgodnie z art. 48 w zw. z art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

     Zgodnie z treścią I części Wytycznych Podatnicy mogą powoływać się na „przesłankę koronawirusa” tj. problem z zapłatą zobowiązań podatkowych z powodu pandemii, których terminy płatności przypadają po dniu 1 marca br. Wnioski składane przez Podatników mają być rozpatrywane bez zbędnej zwłoki przy zachowaniu minimalnego postępowania dowodowego, przy czym wnioski mogą być składane zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Ministerstwo dopuszcza również możliwość składania wniosku drogą e-mail, ale pod warunkiem oświadczenia Podatnika, że oryginalny wniosek papierowy zostanie złożony w urzędzie skarbowym.

     Zgodnie z Wytycznymi w stosunku do Podatników, u których termin zapłaty podatku przypada po dniu 1 marca br., a nie miał on wcześniej zaległości podatkowych i nie korzystał z pomocy publicznej ? w takiej sytuacji organy skarbowe nie muszą badać sytuacji finansowej, pomoc publiczna oceniana jest wyłącznie w kontekście jego oświadczenia z wniosku.

     Jeżeli Podatnik zgłasza się ze zobowiązaniami podatkowymi, których termin płatności upływa w marcu br. oraz z wcześniejszymi zaległościami, ale proporcja tych marcowych zobowiązań wynosi ponad 50 proc. tych wcześniejszych, a Podatnik nie ma innych długów i nie występował wcześniej o pomoc publiczną, w takiej sytuacji organy skarbowe stosują zasady jak w akapicie pierwszym.

     Wnioski Podatników, których zaległości powstały w więcej niż 50 proc. przed dniem 1 marca br., mają być również przychylnie rozpatrywane. Ministerstwo wskazuje jednak, że dotyczyć to będzie jedynie Podatników z branż szczególnie zagrożonych skutkami epidemii, takich jak: transport, turystyka, kultura, gastronomia, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, kultura fizyczną, fitness, salony odnowy. W stosunku do innych firm, u których wszystkie zaległości z tytułu zobowiązań podatkowych bądź więcej niż połowa takich zobowiązań powstała przed dniem 1 marca br., powinny być rozpatrywane przy uwzględnianiu stanu majątkowego Podatnika i wcześniejszego korzystania z pomocy publicznej.

     Druga część Wytycznych wskazuje, aby naczelnicy urzędów skarbowych odraczali terminy płatności bądź wyrażali zgodę na rozłożenie zapłaty na raty. Termin płatności powinien być przesunięty o co najmniej trzy miesiące od pierwotnego terminu zapłaty. Do obowiązku naczelników tych urzędów należy też informowanie Podatników o możliwości ponownego odroczenia płatności lub umorzenia zobowiązania. Wniosek należy złożyć przed upływem terminu na zapłatę.

     Co najważniejsze w Wytycznych czytamy również: ?Wpływ wniosku ulgowego złożonego od 10 marca blokuje wszczęcie wszystkich innych procedur, tj. egzekucji, kontroli podatkowej, czynności sprawdzających, czynności i postępowań karnych skarbowych? ? nie dotyczy to tych postępowań, które są już w toku, jak również tych które dotyczą wymiaru lub egzekucji zobowiązań podatkowych.

 

Martyna Betiuk

Młodszy Konsultant Podatkowy

tel. 22 517 30 60 wew. 109

martyna.betiuk@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją