Serwis Doradztwa Podatkowego

Zaliczenie odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji wraz z odsetkami za opóźnienie do kosztów uzyskania przychodu

W dniu 29 września 2023 r. DKIS wydał interpretację indywidualna sygn. 01114-KDIP2-1.4010.378.2023.4.KW w zakresie dotyczy możliwości zaliczenia odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji wraz z odsetkami za opóźnienie do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego – spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w której 100% udziałów należy do Gminy.

Wnioskodawca zawarł z członkiem zarządu umowę o świadczenie usług zarządzania, na podstawie przepisów ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Umowa zawierała zapis, zgodnie z którym przez okres sześciu miesięcy po ustaniu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Spółki, zarządzający zobowiązany jest powstrzymać się od zajmowania się działalnością konkurencyjną.

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji, za każdy miesiąc, ustalono jako 100% wynagrodzenia miesięcznego podstawowego otrzymywanego przez zarządzającego przed ustaniem pełnienia funkcji Prezesa Zarządu. Jednocześnie w umowie zastrzeżono, iż do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku będącego podstawą pełnienia funkcji Członka Zarządu oraz należnego mu z tego tytułu odszkodowania zastosowanie mają odpowiednio przepisy art. 1011 § 1 oraz art. 1012-1014 Kodeksu pracy.

W dniu 6 grudnia 2019 r. zarządzający złożył Wnioskodawcy oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu, w dniu 9 grudnia 2019 r. rada nadzorcza Spółki odwołała zarządzającego z funkcji Prezesa Zarządu, a umowa o świadczenie usług zarządzania została rozwiązania w dniu 11 grudnia 2019 r. Ostatnie wynagrodzenie z tytułu umowy o świadczenie usług zarządzania Spółką wypłacone zostało w dniu 23 grudnia 2019 r. Od dnia 9 grudnia 2019 r. do dnia 2 kwietnia 2020 r. były Prezes Zarządu był niezdolny do pracy i przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Odszkodowanie z tytułu powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej nie zostało do tej pory wypłacone. O tym czy i kiedy zostanie wypłacone zadecyduje rozstrzygnięcie sądu apelacyjnego. Ostatnie wynagrodzenie z tytułu umowy o świadczenie usług zarządzania spółką wypłacone zostało byłemu Członkowi Zarządu w dniu 23 grudnia 2019 r.

Obecnie toczy się postępowanie sądowe z powództwa byłego Członka Zarządu o wypłatę odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji. Zgodnie z treścią wyroku Sądu Okręgowego ze stycznia 2023 r. Wnioskodawca został zobowiązany do zapłaty na rzecz byłego Członka Zarządu kwoty 82 154.28 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od kwoty 68 461.90 zł od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia zapłaty. Wyrok nie jest prawomocny, Spółka złożyła w ustawowym terminie apelację, postępowanie apelacyjne nadal się toczy.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji wraz z odsetkami za opóźnienie będzie dla Wnioskodawcy kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji oraz zapłacone wraz z nim odsetki za opóźnienie stanowią koszt uzyskania przychodu.

Powyższe stanowisko DKIS uznał za prawidłowe i wskazał, że stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 38a tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Ani w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ani w Kodeksie spółek handlowych nie przewidziano definicji organu stanowiącego osoby prawnej. Dlatego też przez pojęcie to należy rozumieć organy władne podejmować decyzje w sprawach spółki, w tym dotyczące jej funkcjonowania oraz powoływania i odwoływania jej organów wykonawczych.

Organem stanowiącym będzie zatem odpowiednio zgromadzenie wspólników lub akcjonariuszy w spółce z o.o. lub w spółce akcyjnej, walne zgromadzenie członków (zebranie przedstawicieli) w spółdzielniach, walne zebranie członków w stowarzyszeniach itp.

Co istotne, od organów stanowiących należy odróżnić organy wykonawcze osób prawnych, w tym zwłaszcza ich organy zarządcze. Dlatego też wydatki ponoszone na rzecz członków zarządu nie są objęte zakresem przepisu art. 16 ust. 1 pkt 38a, ponieważ zarząd nie jest organem stanowiącym, a organem zarządzającym, wykonawczym.

Wobec powyższego, przywołany przepis art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdzie w przedmiotowej sprawie zastosowania.

W odniesieniu do wydatku na wypłatę odszkodowania za powstrzymywanie się od podejmowania działalności konkurencyjnej należy stwierdzić, że – jak słusznie Państwo zauważyli – tego rodzaju wydatek nie znajduje się na liście wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto uznać należy, że wydatek został w omawianym przypadku poniesiony w celu zabezpieczenia Państwa działalności, a wobec tego można stwierdzić, że został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Wyeliminowanie bądź ograniczenie skutków konkurencji może przyczynić się bowiem do zwiększenia osiąganych przychodów. Wynagrodzenie, które zostanie wypłacone po wyroku sądu z tytułu zakazu konkurencji ma na celu ochronę interesów Spółki i tym samym, jest ponoszone w celu zachowania /zabezpieczenia źródła ich przychodów.

W konsekwencji, takie wydatki spełniają dyspozycję art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie zostały także wymienione w katalogu art. 16 ust. 1 ww. ustawy wyłączającym możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych.

Zatem, opisane we wniosku wydatki związane z wypłatą odszkodowania po wyroku sądu mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Państwa wątpliwości dotyczą również kwestii ustalenia czy odsetki za opóźnienie w wypłacie środków z tyt. umowy zakazu konkurencji, które będą Państwo zobowiązani zgodnie z wyrokiem sądu zapłacić byłemu Prezesowi Zarządu, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki.

Odnosząc się do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zasądzonych odsetek od nieterminowo wypłaconych środków z tyt. wynagrodzenia wskazać należy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT:

nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Tym samym, możliwość zaliczania ww. odsetek do kosztów podatkowych warunkowana jest faktem ich zapłaty.

W związku z powyższym, zasądzone odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia z tyt. zakazu konkurencji mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich faktycznej zapłaty. Oznacza to, że do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można faktycznie zapłacone odsetki.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że odsetki razem z kwotą główną odszkodowania zostaną uregulowane na podstawie prawomocnego wyroku wydanego przez sąd apelacyjny. Skoro zatem, odsetki o których mowa we wniosku zostaną zapłacone po wyroku sądu, to mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie ich faktycznej zapłaty”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją