Serwis Doradztwa Podatkowego

Zapłata kartą zrównana z płatnością gotówkową

     W interpretacji indywidualnej z dnia 26 maja 2020 r. sygn. 0114-KDIP1-3.4012.82.2020.2.KP DKIS po raz kolejny zrównał płatności kartą płatniczą, dokonywaną za pomocą terminala płatniczego z płatnościami gotówkowymi.

     Kwestią przedstawioną do rozstrzygnięcia była możliwość zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej na podstawie z § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 37 załącznika nr 1 do rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnik umożliwił klientom nabywanie towarów i dokonywanie płatności w formie płatności kartą płatniczą za pomocą terminalu płatniczego. W takim przypadku zamówienie jest dokonane w całości przez Internet albo przez telefon. Natomiast płatność dokonywana jest w ten sposób, że klient podaje telefonicznie dane karty płatniczej, które są wprowadzane do terminala przez pracownika Spółki.

     Podatnik argumentował, iż płatności kartą płatniczą (debetową lub kredytową) polegają na ściągnięciu środków z karty płatniczej/kredytowej Klienta przy udziale podmiotu pośredniczącego (Operatora) i przekazaniu ich na rachunek bankowy Spółki. Dokonując zakupu towaru Klient jest identyfikowany na podstawie danych posiadanych przez Spółkę w Systemie. Płatności Klienta są automatycznie łączone z danymi z wewnętrznego systemu Podatnika , a ponadto Spółka będzie prowadzić stosowną ewidencję tych płatności za pomocą Raportów. Płatność kartą płatniczą nie różni się od innych płatności dokonywanych za pośrednictwem systemu płatniczego on-line, które zostały w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku. Dalej wskazano, iż każda płatność jest automatycznie przypisywana w systemie do zamówienia. Podatnik nie dokona dostawy towaru, jeśli towar nie zostanie opłacony, co podlega również analityce księgowej. Dodatkowo Podatnik miał dla potrzeb kontrolnych tworzyć raporty, które pozwolą dowolnej osobie (po zapoznaniu się ze stosowną instrukcją) prześledzić ewidencję sprzedaży Spółki i połączyć konkretną fakturę imienną lub zamówienie z danym przelewem od Operatora; z drugiej strony, każdy przelew od Operatora będzie można następnie połączyć z konkretnymi fakturami (zamówieniami), zawierającymi też dane osobowe klienta (nazwisko i adres).

     DKIS uznał stanowisko w odniesieniu do zastosowania zwolnienia z obowiązku z ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej za nieprawidłowe. DKIS wskazał, iż ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej nie będzie zwolniona sprzedaż towarów i usług przez Podatnika w przypadku, gdy dojdzie do zapłaty za pośrednictwem karty płatniczej przy użyciu terminala. Takie czynności nie będą mogły korzystać z ww. zwolnienia w oparciu o § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 36 i poz. 37 załącznika do rozporządzenia, ponieważ takie płatności nie spełniają warunków uprawniających do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie ww. przepisu rozporządzenia. Należy bowiem zauważyć, że również płatności dokonywane za pomocą kart płatniczych przy użyciu terminala wypełniają kryteria płatności gotówkowych. Tym samym sprzedaż towarów i usług, za które Klient ureguluje kartą płatniczą z użyciem terminala, będzie podlegała obowiązkowi ewidencjonowania na kasie rejestrującej Wnioskodawcy. Przy czym nie ma znaczenia fakt, że dokonywana płatność dokonywana będzie zdalnie poprzez wprowadzenie danych Klienta przez pracownika Spółki a nie bezpośrednio przez Klienta na miejscu np. w sklepie.

     DKIS nie wyjaśnił jednak na jakiej podstawie oraz w myśl jakich zasad uznał, że płatności dokonywane za pomocą kart płatniczych przy użyciu terminala wypełniają kryteria płatności gotówkowych.

 

Adrian Kozakiewicz

Radca prawny WA-12458

adrian.kozakiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 63

Skontaktuj się z naszą redakcją