Serwis Doradztwa Podatkowego

Zapłata na rzecz podwykonawcy za roboty budowlane, a biała lista podatników VAT

Od dnia 1 września 2019 r. na podstawie art. 96b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Szef KAS prowadzi w postaci elektronicznej wykaz podmiotów:

  1. w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które wykreślił z rejestru jako podatników VAT;
  2. zarejestrowanych jako podatnicy VAT, w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.

Obejmuje on, między innymi, wszystkie podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT (w zakresie tym wykaz ten jest potocznie nazywany Białą listą podatników VAT) oraz dotyczące ich informacje, w tym numery posiadanych przez nich rachunków bankowych oraz w SKOK-ach (art. 96b ust. 3 pkt 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.).

Zgodnie z art. 15d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 Prawa przedsiębiorców:

  1. została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
  2. została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, lub
  3. pomimo zawarcia na fakturze wyrazów „mechanizm podzielonej płatności” zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy z dnia 11 marca 2004 r., została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy.

W przypadku dokonania przelewu na rachunek, który na dzień zlecenia przelewu nie znajduje się w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawodawca przewidział możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem dokonania o którym mowa w art. 117ba § 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, który dokonał zapłaty należności, w terminie 7 dni od dnia zlecenia przelewu. Jednak w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19, termin na złożenie zawiadomienia przedłużono do 14 dni od dnia zlecenia przelewu, zgodnie z art. 15zzn ustawy z dnia 2 marca 2020 r.

Na mocy art. 15d ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów w zakresie, w jakim przepis ten dotyczy płatności dokonanej na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., nie stosuje się, jeżeli zapłata należności przez podatnika została dokonana z zastosowaniem MPP, o którym mowa w art. 108a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Tak więc dokonanie zapłaty z zastosowaniem MPP zwalnia podatnika z ewentualnych sankcji, a tym samym z obowiązku sprawdzania kont bankowych na białej liście i ewentualnego składania zawiadomienia.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją