Serwis Doradztwa Podatkowego

Zastosowanie 5% stawki VAT dla sprzedaży chrupek kukurydzianych z niespodzianką dokonywanej po dniu 31 marca 2020 r.

     W dniu 22 maja 2020 r. DKIS wydał interpretację indywidualną nr 0113-KDIPT1-1.4012.231.2020.3.RG w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 5% stawki VAT dla sprzedaży chrupek kukurydzianych z niespodzianką dokonywanej po dniu 31 marca 2020 r.

     Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Jako producent towaru zamierza wprowadzić na rynek chrupki kukurydziane. Odpowiadając na potrzeby rynku, chcąc jednocześnie podnieść atrakcyjność towarów wśród proponowanych przez konkurencję produktów zamierza wprowadzić wyżej wymienione chrupki z niespodzianką. Co najistotniejsze zarówno chrupki jak i zabawka znajdują się w jednym opakowaniu i nie mogą zostać oddzielone bez otwarcia i zniszczenia głównego opakowania. W środku głównego opakowania przeznaczonego do sprzedaży na rzecz ostatecznego konsumenta ? znajduje się osobne opakowanie chrupek na dole, a na górze niewielkie pudełko z niespodzianką. Opakowanie główne produktu składa się z jednolitej etykiety kartonowej, która zawiera informację o składzie, a także informację o niespodziance w środku z rysunkami przykładowych zabawek. Opakowanie stanowi całość i sprzedaż tego rodzaju chrupek jest możliwa jedynie w tej wersji ? tj. nie sprzedaje się tego produktu bez niespodzianki. Utworzony w ten sposób produkt posiada jeden kod kreskowy.

     Uwzględniając klasyfikację produktów do celów podatku od towarów i usług chrupki kukurydziane są opodatkowane 5% stawką VAT, natomiast niespodzianka jako produkt nierozerwalnie związany z opakowaniem chrupek jest prezentem o małej wartości, a stawka VAT na zabawkę wynosi 23%.

     W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy ma prawo stosować obniżoną stawkę VAT 5% w stosunku do sprzedaży chrupek kukurydzianych z niespodzianką?

     Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na art. 41 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. jest on uprawniony do stosowania 5% stawki VAT w przypadku dokonywania dostaw tych wyrobów.

     DKIS nie zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy i wskazał, że dostawy towarów ? chrupek kukurydzianych i niespodzianki, które będą dokonywane przez Wnioskodawcę w ramach oferowanego klientom produktu, nie są ze sobą tak ściśle powiązane, żeby ich rozdzielenie miało sztuczny charakter. Są to bowiem dostawy obiektywnie podzielne i niezależne od siebie, mogące być przedmiotem odrębnej dostawy bez uszczerbku dla pozostałych świadczeń. Nie stanowią one zatem pod względem ekonomicznym i gospodarczym jednej, kompleksowej całości, pomimo tego że posiadają jeden kod kreskowy oraz są pakowane razem w jedno opakowanie, które fizycznie w sposób trwały tworzy zestaw. Fakt dostarczenia klientowi tych towarów w jednym opakowaniu nie powoduje bowiem, że towary te stają się jednym produktem (jedną rzeczą). Tym bardziej, że towary te są sprzedawane łącznie ? w celu podniesienia atrakcyjności towarów wśród proponowanych przez konkurencję.

     Za uznaniem oferowanego klientom produktu w formie zestawu za odrębne świadczenia przemawia także fakt, że z towarów wchodzących w skład przedmiotowego zestawu nabywca może korzystać odrębnie (niezależnie), a żaden z tych towarów nie służy/nie będzie służył „lepszemu” skorzystaniu z innego (tj. niespodzianki ? zabawki dołączane do sprzedawanych chrupek kukurydzianych nie są niezbędne do korzystania z tych chrupek, nie ułatwiają też korzystania z nich i odwrotnie chrupki nie służą „lepszemu” skorzystaniu z niespodzianki ? zabawki). Towary dołączane do chrupek nie stanowią więc ich integralnych części, są całkiem osobnymi towarami, pomimo faktycznego powiązania z chrupkami za pomocą opakowania. Ponadto, pomiędzy składnikami ww. zestawu nie tylko nie występuje związek funkcjonalny (żaden z towarów nie stanowi bowiem dopełnienia/uzupełnienia pozostałego towaru), odmienne jest też przeznaczenie poszczególnych towarów wchodzących w skład zestawu: chrupki służą do spożycia, a zabawka do zabawy.

     Nie można więc uznać, że niespodzianka w postaci zabawki jest nierozerwalnie związana z chrupkami. Nie ma bowiem między nimi takiego ścisłego związku gospodarczego, żeby je traktować jako jednolite świadczenie opodatkowane według takich samych zasad (tj. według stawki 5%), jakie obowiązują dla dostawy chrupek.

     Połączenie tych świadczeń w jeden „produkt marketingowy” (bez zmiany istoty i właściwości tworzących go świadczeń) nie powoduje powstania nowego produktu i nie przesądza o prawie do zastosowania jednej stawki podatku (połączenie to bowiem nie wpływa na potraktowanie ww. świadczeń na gruncie przepisów ustawy jako jednego kompleksowego świadczenia).

     Podsumowując DKIS stwierdził, że dostawa powyższych towarów w postaci chrupek kukurydzianych z niespodzianką po dniu 31 marca 2020 r. nie będzie podlegać w całości opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5%.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją