Serwis Doradztwa Podatkowego

Zastosowanie procedury VAT marża do sprzedaży rzeczy „nowych” i używanych

     W interpretacji z dnia 4 czerwca 2020 r. sygn. 0114-KDIP1-3.4012.149.2020.2.KK, DKIS zajmował się kwestią opodatkowania zbycia towarów używanych oraz nowych przy zastosowaniu procedury VAT marży.

     Podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży towarów pochodzących z „drugiej ręki”? za pośrednictwem portali internetowych oraz aplikacji. Użytkownik, od którego nabywa Towar lub, którego Towar zbywa w ramach komisu zaznaczał w systemie, czy Towar ten stanowi „towar używany” w rozumieniu ustawy VAT – tzn. potwierdzał, że Towar ten:

  • stanowi ruchome dobro materialne, nadające się do dalszego użytku w aktualnym stanie, lub po naprawie,
  • nie ma charakteru dzieła sztuki, przedmiotu kolekcjonerskiego, czy antyku, nie jest metalem szlachetnym ani kamieniem szlachetnym ani nie stanowi nowego środka transportu.

     Jednocześnie zaznaczył, że może się zdarzyć, że niektóre towary z ,,drugiej ręki??, które spełniają powyższą definicję, wyglądają na fabrycznie nowe, tj. nie były dotąd wykorzystywane przez ich właścicieli do celów przewidzianych przez producenta i/lub nie mają śladów użytkowania. W związku z powyższym zwrócił się z zapytaniem czy w odniesieniu do transakcji zbycia towarów z ,,drugiej ręki?? – w tym takich, które nie mają śladów użytkowania i posiadają nienaruszone opakowanie – nabytych od/ lub należących do użytkowników, którzy udostępnią Podatnikowi informacje potwierdzające spełnienie wymogów z art. 120 ust. 1 pkt 4 oraz art. 120 ust. 10 ustawy VAT, prawidłowe jest stosowanie procedury VAT marża. Zdaniem Podatnika w obu przypadkach zastosowanie znajdowała procedura. Z tym stanowiskiem częściowo nie zgodził się DKIS. O ile uznał prawo do zastosowania szczególnej procedury w odniesieniu do rzeczy używanych (zużytych), o tyle w odniesieniu do towarów „nowych”. Towary „nowe” mogą wyglądać na fabrycznie nowe tj. nie były dotąd wykorzystywane przez ich właścicieli do celów przewidzianych przez producenta i/lub nie mają śladów użytkowania. Takie towary znajdowały się przez pewien czas w posiadaniu danego użytkownika, nie były użytkowane, nie zostały wyjęte z opakowania. W szczególności towary takie mogą być zapakowane w nienaruszone pudełka, foliowe opakowania lub nadal posiadać metki i oznaczenia producenta. W tym przypadku DKIS argumentował iż o tym, czy dany towar jest „towarem używanym”? w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy stanowi jego stan i faktyczne korzystanie z niego, powodujące mniejsze lub większe zużycie. Nie jest prawnie możliwe stosowanie procedury VAT marży do dostawy towarów nowych. Procedura VAT marży może być stosowana tylko wówczas, gdy kupiono „towar używany”? i zakup nie był opodatkowany VAT przez dostawcę, a nie jak wskazał Podatnik towary nie były wykorzystywane przez właścicieli, są zapakowane w oryginale opakowania, folie i mogą posiadać metki i oznaczenia producenta. Pojęcie „towary używane” oznacza wszystkie towary, które nie są fabrycznie nowe.(?)? (wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2019 r., sygn. akt I FSK 305/17).

     Wobec powyższego towary zakupione przez pierwotnego nabywcę, które nie były użytkowane i nie posiadają śladów użytkowania oraz są zapakowane w opakowania, folie, mimo zaznaczenia w systemie przez użytkownika „towar używany”, nie mogą być objęte procedurą VAT marży, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy VAT.

 

Adrian Kozakiewicz

Radca prawny WA-12458

adrian.kozakiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 63

Skontaktuj się z naszą redakcją