Serwis Doradztwa Podatkowego

Zbycie przedsiębiorstwa

     Do czynności zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

     Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

     W myśl natomiast art. 2 pkt 27e tej ustawy przez pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

     Należy jednak rozróżnić czynność zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części od zbycia jego poszczególnych elementów, ponieważ wówczas taką czynność należy rozpoznać z perspektywy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i opodatkować podatkiem od towarów i usług. Dlatego istotne jest udowodnienie, czy określone składniki majątkowe podlegające zbyciu mogą zostać uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Najprościej mówiąc, zespół składników majątkowych, który chcemy zakwalifikować jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, musi stanowić spójną całość. W piśmiennictwie podkreśla się, że na takie uznanie decydujący wpływ ma funkcjonalność owych składników majątkowych w przedsiębiorstwie. Zespół składników majątkowych musi posiadać zdolność do ewentualnego samodzielnego funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo. Następnie trzeba udowodnić samodzielność organizacyjną i finansową danego zespołu składników majątkowych.

 

Aleksandra Szczęsny

Konsultant podatkowy, Śląski Oddział Instytutu Studiów Podatkowych

aleksandra.szczesny@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją