Serwis Doradztwa Podatkowego

Zestawienie wygenerowane przez operatora platformy sprzedażowej a prawo do stosowania stawki 0% przy eksporcie towarów

Czy podatnik, który jako potwierdzenie wysyłki towarów poza terytorium Unii Europejskiej posiada zestawienie sprzedanych towarów wygenerowane przez operatora platformy sprzedażowej może zastosować do dokonanego eksportu towarów stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%?

Przedmiotowa kwestia została poruszona w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 października 2022 r. (0114-KDIP1-2.4012.394.2022.2.RM), w której to stwierdzono: „W analizowanej sprawie, sprzedają Państwo towary osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej spoza UE. W wyniku dokonanych przez Państwa dostaw towary są transportowane z Polski do nabywców poza Unię Europejską za pośrednictwem firmy kurierskiej lub operatora pocztowego. Dokonaną sprzedaż rozpoznają Państwo jako eksport towarów, w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy. Firma X przesyła/udostępnia Państwu zestawienia przygotowane w dedykowanym pliku kalkulacyjnym, który zawiera dane dotyczące każdej sprzedaży, w tym m.in. numer zamówienia oraz numer przesyłki, datę zakupu, datę płatności oraz datę dostarczenia towaru, przedmiot sprzedaży i jego cenę, miasto przeznaczenia jak również nazwę podmiotu transportującego. Jak Państwo wskazują, posiadany przez Państwa dokument przedstawia generowaną automatycznie datę doręczenia w odniesieniu do każdej dostawy. Przy tym, generowany raport (zestawienie) pozwala na stwierdzenie tożsamości towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. W szczególności raport zawiera numer zamówienia, numer towaru będącego przedmiotem wysyłki oraz nazwę dostarczonego (zakupionego przez klienta) artykułu.

Przedstawione okoliczności pozwalają przyjąć, że dokonując wysyłki towarów poza terytorium Unii Europejskiej, dysponują Państwo dokumentem potwierdzającym, że przesyłka dotarła do kraju przeznaczenia. Co prawda wskazany dokument, tj. zestawienie przygotowane w dedykowanym pliku kalkulacyjnym zawierającym datę dostarczenia towarów do nabywcy poza UE nie jest literalnie wymieniony w art. 41 ust. 6a ustawy. Niemniej jednak jak wskazano katalog dokumentów wymieniony w art. 41 ust. 6a ustawy nie jest katalogiem zamkniętym.

Tym samym, mając na uwadze powołane orzecznictwo należy uznać, że w przypadku gdy przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy dysponują Państwo dokumentem wskazanym w opisie stanu faktycznego, mają Państwo prawo opodatkować dokonywane dostawy towarów, stanowiące eksport towarów stawką podatku VAT w wysokości 0%”.

Reasumując należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, że katalog dokumentów, o którym mowa w art. 41 ust. 6a ustawy z dnia 11 marca 2004 r., uprawniających do stosowania stawki 0% przy eksporcie towarów, nie jest katalogiem zamkniętym, zdaniem organu również zestawienie sprzedaży wygenerowane przez operatora platformy sprzedażowej będzie dawał podatnikowi prawo do stosowania przedmiotowej stawki, pod warunkiem, że będzie z tego dokumentu wynikać jakie towary zostały sprzedawane i będzie on potwierdzał fakt dostarczenia towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Oczywiście dokument ten należy uzyskać w odpowiednim terminie, aby stosować preferencyjną stawkę podatku.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją