Serwis Doradztwa Podatkowego

Zmiany w ramach programu „Polski Ład” dotyczące korzystania w sposób symultaniczny z ulgi na B+R oraz preferencji IP Box

Zgodnie z przedstawionym projektem ustawy z dnia 26 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzona zostanie regulacja umożliwiająca podatnikowi osiągającemu dochody z kwalifikowanych IP i opodatkowującemu je preferencyjną 5% stawką podatkową, korzystanie jednocześnie z odliczenia w ramach ulgi B+R.

Na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących IP Box, podstawę opodatkowania tym podatkiem stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które podatnik osiągnął w roku podatkowym, natomiast wysokość dochodu ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i wskaźnika nexus (stanowiącego iloraz uwzględniający faktycznie poniesione przez przedsiębiorcę koszty, który nie może przyjąć wartości >1).

Natomiast stosowanie ulgi B+R opiera się na możliwości odliczenia od podstawy obliczenia podatku przez podatnika uzyskującego przychody z działalności gospodarczej wszelkich kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność B+R. Podstawę obliczenia podatku w rozumieniu art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz analogicznie art. 18 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi dochód pomniejszony o stosowne odliczenia.

W obecnie obowiązującym ustawodawstwie przepisy stanowią w taki sposób, że ulga B+R nie podlega uwzględnieniu w obliczeniu podstawy opodatkowania podlegającej 5% podatkowi z IP Box. Wyklucza to tym samym możliwość równoczesnego stosowania ulgi B+R oraz preferencyjnej stawki IP Box w odniesieniu do tego samego dochodu.

Wprowadza się regulację, która umożliwi podatnikowi osiągającemu dochody z kwalifikowanych IP i opodatkowującemu je preferencyjną 5% stawką podatkową na jednoczesne skorzystanie z odliczenia w ramach ulgi B+R. Zmiany zawarte w projekcie mają na celu dalszy wzrost nakładów na działalność badawczo-rozwojową oraz pobudzenie inwestycji przedsiębiorstw, zwłaszcza tych obszarów, które mają przyczynić się do wzmocnienia lub budowy przewagi konkurencyjnej.

 Projekt daje możliwość odliczania przez podatnika kosztów uzyskania przychodów poniesionych w związku z działalnością B+R od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Odliczeniu podlegać będą jedynie koszty kwalifikowane, które doprowadziły do wytworzenia, rozwinięcia lub ulepszenia danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dzięki której w wyniku komercjalizacji podatnik osiąga dochody.

Mając na uwadze powyższe, odliczenie kosztów kwalifikowanych możliwe będzie w stosunku do tych kosztów uzyskania przychodów, które są związane z danym kwalifikowanym IP, poniesionych na działalność B+R, dzięki której doprowadzono do jego wytworzenia, rozwinięcia lub też ulepszenia.

Wejście w życie projektu programu „Polski Ład” zaplanowane zostało na dzień 1 stycznia 2022 r.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją