Serwis Doradztwa Podatkowego

Zmiany w rozliczaniu kosztów finansowania dłużnego w kosztach podatkowych (CIT)

Przez koszty finansowania dłużnego rozumie się wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów, w tym od podmiotów niepowiązanych, środków finansowych i z korzystaniem z tych środków. Z 26 października 2022 r. wprowadzono zmiany w zasadach rozliczania kosztów finansowania dłużnego w kosztach podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych.

Możliwość wyboru limitu odliczenia. Zmiany w art. 15c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. mają na celu doprecyzowanie regulacji określonej w tym przepisie. Zmiana przesądza, że podatnik może zastosować limit odliczenia 3 mln zł albo 30% EBITDA, którykolwiek jest w jego przypadku wyższy (poprzednie brzmienie przepisu stwarzało pole do odmiennej interpretacji). Podatnik może zatem wykazać wyższe koszty uzyskania przychodu, spośród podanych dwóch kwot.

Zmiany w przepisie ograniczającym możliwość zaliczania kosztów finansowania dłużnego do kosztów uzyskania przychodu. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 13f ustawy z 15 lutego 1992 ogranicza możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, kosztów finansowania dłużnego uzyskanego od podmiotu powiązanego i przeznaczonego na sfinansowanie działań restrukturyzacyjnych lub polegających na akwizycji innych podmiotów. Uwzględniając jednak fakt, iż celem tego przepisu było wyeliminowanie działań optymalizacyjnych w grupach podmiotów powiązanych z 26 października 2022 r. nastąpiły zmiany w omawianym przepisie, obejmujące:

  • wprowadzenie ograniczenia w stosowaniu tego przepisu i wyłączenie z jego zakresu finansowania dłużnego udzielonego przez banki lub przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, mające siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
  • wyłączenie jego stosowania w przypadkach finansowania dłużnego udzielonego na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) lub ogółu praw i obowiązków w podmiotach niepowiązanych z podatnikiem (wyłączenie to stosuje się również w odniesieniu do nabycia kolejnych udziałów (akcji) w podmiotach, w których podatnik uprzednio nabył część udziałów (akcji) w przypadku, gdy nabycie kolejnych udziałów (akcji) nastąpi w terminie 12 miesięcy począwszy od dnia nabycia pierwszych udziałów (akcji);
  • ograniczenie wyłączenia do finansowania dłużnego uzyskanego przez spółki lub spółki niebędące osobami prawnymi (tym samym przepis art. 16 ust. 1 pkt 13f będzie oddziaływał przede wszystkim na transakcje w grupach kapitałowych, natomiast wyłączeniem nie będą objęte transakcje dotyczące m.in. spółdzielni).

Przepis przejściowy. Zgodnie z przepisem przejściowym przepisy art. 15c ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 13f ustawy z 15 lutego 1992 r. w znowelizowanym brzmieniu stosuje się do kosztów finansowania dłużnego poniesionych od dnia 1 stycznia 2022 r., a w przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy – począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po tym dniu.

 

Rafał Johaniuk

Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych

rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 wew. 232

Skontaktuj się z naszą redakcją