Serwis Doradztwa Podatkowego

Źródło przychodów z reklam internetowych

Dnia 18 maja 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną o sygn. 0115-KDIT1.4011.156.2021.1.MT dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów z reklam.

W roku podatkowym 2020 Wnioskodawca uzyskiwał przychody z reklam zamieszczanych na filmach na platformie internetowej. W związku z tym Wnioskodawca podjął decyzję o kwalifikacji przychodów z platformy jako wynajęcie powierzchni internetowej na reklamy wyświetlane na filmach, co wskazywało na opodatkowanie jako ryczałt ewidencjonowany

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem w jaki sposób zakwalifikować przychody uzyskiwane z reklam umieszczanych na filmach na platformie? Czy jako przychód od wynajęcia powierzchni reklamowej na stronie internetowej opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28), czy jako przychód uzyskiwany z „innych źródeł” na zasadach ogólnych podlegający podatkowi dochodowemu od osób fizycznych PIT-36?

Zdaniem Wnioskodawcy dochód uzyskiwany z reklam umieszczanych na Pana filmach na platformie jest wynajęciem powierzchni reklamowej w Internecie i podlega opodatkowaniu jako ryczałt ewidencjonowany (PIT 28) 8,5% i 12%.

DKIS uznał powyższe stanowisko za nieprawidłowe i wskazał, że przychody Wnioskodawcy nie mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dochody z innych źródeł podlegają natomiast opodatkowaniu na tzw. zasadach ogólnych, według skali podatkowej

DKIS wskazał, że w opisanej sytuacji Wnioskodawca, w wyniku akceptacji regulaminu zgadza się na wyświetlanie reklam w filmach nagrywanych przez niego i umieszczanych na platformie. W zamian uzyskuje wynagrodzenie. Okoliczności sprawy nie wskazują, żeby działalność Wnioskodawcy miała charakter działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Wnioskodawca osiąga przychody akceptując wyświetlanie reklam podczas odtwarzania jego filmów na portalu. Wnioskodawca nie tworzy tych reklam, nie zamieszcza ich na portalu. Nie wskazuje również na cechy zorganizowania działalności w zakresie uzyskiwania przychodów z reklam. Jednocześnie, wyrażenie przez Wnioskodawcę zgody na wyświetlanie reklam podczas odtwarzania jego filmów na platformie nie oznacza, że Wnioskodawca wynajął czy wydzierżawił przysługujące mu „przestrzenie internetowe” (w szczególności przestrzenie reklamowe na swojej stronie internetowej, swoim portalu). Wręcz przeciwnie, to Wnioskodawca korzysta z przestrzeni na platformie Y. Umieszczany tam filmik nie staje się przestrzenią internetową Wnioskodawcy, którą Wnioskodawca może dysponować poprzez zawieranie umów najmu lub dzierżawy praw. W szczególności, z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zaakceptował regulamin, a nie że zawarł umowy dotyczące najmu lub dzierżawy przestrzeni internetowych. Tym samym, nie ma podstaw do kwalifikowania jego przychodów jako pochodzących ze źródła z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Przychody Wnioskodawcy nie mają również charakteru przychodów z praw majątkowych. Wnioskodawca jest co prawda autorem filmów, które zamieszcza na stronie. Nie uzyskuje jednak przychodów z praw autorskich do własnych utworów audiowizualnych zamieszczanych w witrynie internetowej. Uzyskuje przychód z tytułu odtwarzania reklam (których nie jest autorem) wyświetlanych podczas odtwarzania jego filmów w portalu.

W związku z powyższym w ocenie DKIS osiągnięty przez Wnioskodawcę przychód należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. W konsekwencji, przychody Wnioskodawcy nie mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wybór tej formy opodatkowania jest możliwy dla dochodów osiąganych ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT ? wynika to z art. 9 ust. 6a ustawy o PIT oraz z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dochody z innych źródeł podlegają natomiast opodatkowaniu na tzw. zasadach ogólnych, według skali podatkowej (art. 27 ust. 1 ustawy o PIT). Wnioskodawca ma obowiązek wykazać je w zeznaniu podatkowym PIT-36.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją