Serwis Doradztwa Podatkowego

Zwolnienie z kasy fiskalnej w przypadku sprzedaży wysyłkowej

     W dniu 20 lipca 2020 r. Dyrektor KIS wydał interpretacje indywidualną (0111-KDIB3-2.4012.383.2020.2.MN) w zakresie możliwości zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej w przypadku sprzedaży wysyłkowej bez pośrednictwa poczty lub firmy kurierskiej.

     Sprawa dotyczyła spółki (czynnego podatnika VAT) zajmującej się sprzedażą internetową. Spółka przy wysyłce korzysta z usług różnych podmiotów, w tym podmiotów, które zakresem swojej działalności nie obejmują usług pocztowych lub kurierskich. Podmioty te prowadzą działalność w zakresie profesjonalnego transportu drogowego towarów, jednakże nie są podmiotami świadczącymi usługi typowo pocztowo-kurierskie. Płatności następują wyłącznie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy spółki poprzez platformę płatniczą. W tytule płatności automatycznie wskazywany jest numer zamówienia klienta. W ramach wymienionych powyżej form płatności kwota zapłaty trafia w pierwszej kolejności na konto pośrednika płatności, a następnie jest przypisywana do portfela sprzedawcy. Zapłata i obsługa takich transakcji następuje w całości za pośrednictwem banku i pośrednika obsługującego płatność w systemie płatności elektronicznych. Systemy obsługi płatności online pozwalają na pełną identyfikację osoby, która dokonała płatności, czyli powiązanie zapłaty z nabywcą i numerem zamówienia. Spółka posiada system przyjmowania i obsługi zamówień, który zawiera dane klienta, w tym jego adres, numer zamówienia, numer i datę faktury lub dowodu dostawy, adres dostawy, datę, kwotę i sposób płatności, nazwę i adres przewoźnika, datę powierzenia do przewozu i datę dostawy do klienta.

     Wątpliwości spółki dotyczyły kwestii, czy korzystanie przy wysyłaniu towarów z usług podmiotu świadczącego w sposób profesjonalny usługi transportu drogowego, który jednak nie świadczy usług typowo pocztowo-kurierskich, zwalnia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, na podstawie w § 2 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (w sytuacji gdy zapłata następuje na rachunek bankowy podatnika, a jednocześnie spółka posiada dokumentację, na podstawie której da się jednoznacznie określić nabywcę i przyporządkować otrzymaną zapłatę do konkretnej czynności dostawy towarów).

     Podatnik ma prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 powołanego rozporządzenia (w powiązaniu z poz. 36 załącznika), po spełnieniu następujących warunków:

  • dostawa towarów dotyczy czynności, która następuje w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi),
  • zapłata za towar musi być dokonana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności zapłata dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana,
  • przedmiotem dostawy nie są towary wymienione w § 4 rozporządzenia.

     Mając powyższe na uwadze, w ocenie Dyrektora KIS spółka nie będzie spełniać warunku umożliwiającego korzystanie ze zwolnienia, gdyż dostawa towaru w systemie wysyłkowym nie będzie dokonywana przez pocztę ani też przesyłką kurierską. W konsekwencji nie będzie spełniony jeden z warunków niezbędnych do jego zastosowania.

 

Rafał Linka

Młodszy konsultant podatkowy

rafal.linka@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją