Serwis Doradztwa Podatkowego

Zwolnienie z VAT dostawy terenu niezabudowanego

Dnia 19 sierpnia 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualna sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.508.2021.1.PRP dotyczącą podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia aportem nieruchomości do spółki.

W interpretacji wskazano, że Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Gmina jest właścicielem niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Dla przedmiotowej Nieruchomości nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jak również nie została ona objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, na obszarze Nieruchomości brak jest jakichkolwiek naniesień w postaci budynków, budowli lub ich części. Obecnie Gmina planuje wnieść aportem nieruchomość do Spółki.

W związku z powyższym opisem Gmina zwróciła się z pytaniem, czy planowana transakcja wniesienia aportem Nieruchomości do Spółki będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, aczkolwiek korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana transakcja wniesienia aportem nieruchomości do Spółki będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, aczkolwiek korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. DKIS zgodził się ze stanowiskiem Gminy i wskazał, że „(…) jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy, umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych).

Z uwagi na fakt, że dostawa – w tym również aport – Nieruchomości, o której mowa we wniosku przez Gminę ma charakter cywilnoprawny, nie jest możliwe wyłączenie Wnioskodawcy z grona podatników podatku VAT, a tym samym wniesienie aportem do spółki Nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.

W zakresie ustalenia, czy powyższa transakcja może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego DKIS stwierdził: „(…) Z opisu sprawy wynika, iż Gmina będąca zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT jest właścicielem niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Dla przedmiotowej Nieruchomości nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jak również nie została ona objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, na obszarze Nieruchomości brak jest jakichkolwiek naniesień w postaci budynków, budowli lub ich części. Obecnie Gmina planuje wnieść aportem Nieruchomość do Sp. z o.o., w ramach realizacji rządowego programu….

A zatem, przedmiotowa Nieruchomość nie będzie spełniała definicji terenów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, iż planowana transakcja wniesienia aportem Nieruchomości, dla której – jak wynika z opisu sprawy – nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jak również nie została ona objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją