Serwis Doradztwa Podatkowego

Zwolnienie ze stosowania kas rejestrujących w przypadku sprzedaży z biletomatów

W dniu 12 września 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-2.4012.355.2023.3.MN w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącą braku konieczności ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej opisanej we wniosku sprzedaży.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.

Sprzedaż biletów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest rejestrowana na kasach fiskalnych zainstalowanych w autobusach oraz stacjonarnie w kasach fiskalnych w siedzibie Spółki. Kierowca oraz kasjerka w kasie stacjonarnej po zakończeniu sprzedaży w danym dniu drukuje raport dobowy, a po zakończeniu sprzedaży w danym miesiącu drukuje raport okresowy.

Spółka planuje wprowadzić automaty biletowe (biletomaty) za pośrednictwem których dokonywana będzie również sprzedaż biletów pasażerom. Biletomaty zostaną wprowadzone do użytkowania celem usprawnienia obsługi pasażerów oraz utrzymania punktualności jazdy autobusów wg rozkładów jazdy. Pasażer dokonując zakupu biletu samodzielnie będzie obsługiwał biletomat (wybierze rodzaj biletu tj. normalny lub ulgowy, trasę przejazdu). Płatność za otrzymany bilet dokonywana będzie w formie gotówkowej lub bezgotówkowej za pomocą karty płatniczej.

Usługi, których świadczenie jest przedmiotem wniosku to: PKD 49.31.Z – transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski. PKWiU 49.39.11.0 – transport drogowy pasażerski, rozkładowy, międzymiastowy ogólnodostępny (8% – poz. 157 zał. nr 3 do ustawy o VAT, łącznie z odpłatnością za przewóz podręcznego bagażu – poz. 14 załącznika do rozporządzenia w sprawie stawek; usługi pasażerskiego transportu obejmują przewóz osób oraz ich podręcznego bagażu (zwierzęcia), za który nie jest pobierana dodatkowa opłata; przewożony pojazd podróżnego nie jest traktowany jako podręczny bagaż).

Usługa dotyczy przewozów miejskich i podmiejskich, ceny są ustalane przez Powiaty (właścicieli Spółki).

Ponadto opłaty za usługi będą pobierane przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w innej formie (bezgotówkowej), a z posiadanych ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy dokonując sprzedaży biletów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych za pomocą biletomatów, Spółka jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej zgodnie z § 2 ust. 1 w związku poz. 40 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących?

W opinii Spółki sprzedając bilety wg opisu przedstawionego we wniosku nie musi ewidencjonować sprzedaży dokonywanej za pomocą automatów biletowych (biletomatów) na kasie fiskalnej.

DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i podkreśli, że Spółka spełnia warunki do zwolnienia z ewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży biletów za pomocą biletomatów na przejazd za usługę transportu pasażerskiego drogowego miejskiego i podmiejskiego dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, albowiem Wnioskodawca nie dokonuje sprzedaży usług, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia wyłączonych z możliwości stosowania zwolnienia z prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej, oraz przed dniem 1 stycznia 2022 r. nie rozpoczęła ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej czynności wymienionych w poz. 40 załącznika do rozporządzenia. Ponadto spełnione będą warunki, o których mowa w poz. 40 załącznika do rozporządzenia tj. w przypadku opłat pobieranych przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w innej formie (bezgotówkowej) – z posiadanych ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

W konsekwencji, mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że dokonując sprzedaży biletów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą biletomatów Spółka może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tej sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w związku z poz. 40 załącznika do tego rozporządzenia.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją