Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 10/2018

 

2. Produkcja piwa – podatek akcyzowy.

 

 
W interpretacji indywidualnej z dnia 9 listopada 2018 r. (0111-KDIB3-3.4013.213.2018.1.MAZ) organ zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, zgodnie z którym dla wyliczenia ilości wyprodukowanego piwa w danym roku kalendarzowym należy przyjąć ilość wyprodukowanego piwa w postaci wyrobów gotowych (puszek, butelek i kegów) do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego, tj. przekazanych z linii produkcyjnej do magazynu wyrobów gotowych, a więc z uwzględnieniem wszystkich ubytków wynikających z naturalnego procesu technologicznego, bez względu na to, czy wyroby opuściły, opuszczą lub nie opuszczą w danym roku kalendarzowym składu podatkowego.
Jak wynika z art. 94 ust. 3 ustawy, w przypadku produkcji piwa do ustalenia podstawy opodatkowania przyjmuje się liczbę hektolitrów gotowego wyrobu. Produkcją piwa jest jego wytwarzanie lub przetwarzanie, a także rozlew. Przepisy ustawy nie definiują pojęcia „wyrób gotowy”. Zgodnie z internetowym Słownikiem języka polskiego (https://sjp.pwn.pl/szukaj/gotowy.html), „wyrób” to przedmiot stanowiący końcowy produkt pracy rzemieślnika lub wynik procesu produkcyjnego zakładu. Natomiast zgodnie z tym samym słownikiem – „wyroby gotowe” to towary robione seryjnie i sprzedawane w sklepie.
Organ podkreślił, że wnioskodawca we wniosku przedstawił w opisie zdarzenia przyszłego, że wytwarza (produkuje) piwo, a końcowym wyrobem jest piwo zapakowane w puszki, butelki i kegi, gotowe do sprzedaży, przekazywane z linii produkcyjnej do magazynu wyrobów gotowych. Wyprodukowane przez Wnioskodawcę piwo, zapakowane w puszki, butelki i kegi odpowiada zatem słownikowej definicji wyrobu gotowego. Tym samym należy przyjąć, że gdy w § 13 ust. 1 rozporządzenia jest mowa o ilości wyprodukowanego piwa w roku kalendarzowym, czyli do 31 grudnia danego roku, pojęcie to odnosi się do ilości wyrobów gotowych wytworzonych w tym okresie.
Zatem, do obliczenia ilości piwa wyprodukowanego w roku kalendarzowym należy przyjąć ilość wyrobu gotowego rozlanego do puszek, butelek i kegów, przekazanego z linii produkcyjnej do magazynu wyrobów gotowych, bez względu na to, czy wyroby te opuściły, opuszczą lub też nie opuszczą składu podatkowego w danym roku kalendarzowym.
Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69