Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 10/2018

4. Status akcyzowy glikolu propylenowego i gliceryny jako wyrobów wykorzystywanych w produkcji płynów do papierosów elektronicznych lub baz do tych płynów.

W rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”) za wyrób akcyzowy ? płyn do papierosów elektronicznych ? uznaje się wszelkie wyroby w postaci roztworu, które przeznaczone są do wykorzystania w papierosach elektronicznych, niezależnie od tego, czy zawierają nikotynę. Katalog roztworów stanowiących płyn do papierosów elektronicznych jest przy tym katalogiem otwartym. Nie wyklucza to uznania za płyn do papierosów elektronicznych innych niż zawierające glikol lub glicerynę roztworów, a także ? samego glikolu lub gliceryny niezmieszanych z innymi substancjami. W związku z powyższym mogą powstać wątpliwości dotyczące statusu akcyzowego wskazanych substancji.

Wątpliwości przedmiotowej natury rozstrzyga m.in. interpretacja indywidualna nr 0111-KDIB3-3.4013.201.2018.1.MK z dnia 2 listopada 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział w niej na pytanie, dotyczące kwalifikacji wskazanych w tytule wyrobów zgłoszone przez Podatnika, który dostarcza swoim kontrahentom są m.in. glikol propylenowy oraz glicerynę, nie zawierające dodatków, w tym nikotyny lub dodatków zapachowych, i ze względu na szerokie grono odbiorców nie określa przeznaczenia tych surowców. Po nabyciu od swoich kontrahentów jedynie konfekcjonuje te wyroby, a następnie dystrybuuje je do odbiorców, którzy ostatecznie decydują o przeznaczeniu nabywanych od Spółki substancji.

Wnioskując o wydanie interpretacji Spółka wyraziła opinię, że sprzedawane przez nią gliceryna i glikol propylenowy nie są wyrobami akcyzowymi, ponieważ Spółka nie określa przeznaczenia tych surowców jako płyn do papierosów elektronicznych ani jako baza do produkcji tych płynów.

Zdaniem Podatnika, kryterium do uznania danego roztworu za płyn do papierosów elektronicznych, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy stanowi jego przeznaczenie, a nie rodzaj czy składniki tego wyrobu. To zaś oznacza, że czysty glikol oraz gliceryna jak również inne substancje wymienione w definicji ustawowej zostaną uznane za płyn do papierosów elektronicznych a tym samym za wyrób akcyzowy dopiero wówczas, gdy zostaną przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-3.4013.201.2018.1.MK potwierdził zasadność powyższej kwalifikacji.

Organ podkreślił, że ustawodawca traktuje każdy płyn do papierosów elektronicznych jako wyrób akcyzowy, wskazując go w załączniku nr 1 do ustawy w poz. 46, bez względu na kod CN. Decydującym warunkiem uznania roztworu, w tym liquidu, bazy, glikolu czy gliceryny za wyrób akcyzowy jest ich natomiast przeznaczenie do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

W ocenie Organu, roztwory zarówno z nikotyną jak i beznikotynowe, bazy do roztworów zawierające glikol lub glicerynę oraz inne mieszaniny należy traktować jako wyrób przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych na etapie ich przeznaczenia do tego celu, tj. wówczas gdy znajdują się one u podmiotu, który wykorzystuje je jako płyn do papierosów elektronicznych lub używa ich jako półprodukt (bazę) do produkcji tego płynu, jak również gdy są już sprzedawane podmiotowi z nadanym przeznaczeniem jako płyn do papierosów elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy. Wobec powyższego nie są wyrobami akcyzowymi glikol propylenowy i gliceryna w sytuacji gdy nie są same w sobie przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych.

Należy zaznaczyć, że podobne stanowisko wyrażone zostało w interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2018 r. o nr 0111-KDIB3-3.4013.76.2018.1.JS, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, iż: ?[?] odpowiadając na pytanie Wnioskodawcy stwierdzić należy, że nie są wyrobem akcyzowym glikol propylenowy i gliceryna spożywcza, nabywane przez Wnioskodawcę i sprzedawane w stanie nieprzetworzonym odbiorcom, którzy wykorzystują te wyroby do innych celów (np. w branży kosmetycznej, spożywczej). Powyższe wyroby nie będą również wyrobami akcyzowymi w sytuacji wykorzystania ich jako surowca [?] do produkcji wyrobów gotowych i półproduktów (baz)?.
 

dr Joanna Kiszka
Starszy konsultant podatkowy
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. (32) 259 71 50