7. Pośredniczący podmiot gazowy – sprzedaży gazu na rzecz finalnych nabywców oraz zużycia na własne cele.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 1b) ustawy o podatku akcyzowym, do wyrobów gazowych zaliczane są wyroby energetyczne o kodach CN 2705 00 00, 2711 11 00, 2711 21 000, 2711 29 00 i pozostałe paliwa opałowe gazowe (z wyłączeniem wyrobów energetycznych o kodzie CN 2901 10 00). Za wyroby akcyzowe uznaje się zatem gaz ziemny w stanie skroplonym, gaz ziemny w stanie gazowym, pozostałe węglowodory w stanie gazowym, np. metan, propan, etan oraz inne wyroby energetyczne, w skład których wchodzą wyroby o kodach CN 2705 00 00 (tj. gaz koksowniczy, ekspansywny, resztkowy oraz wielkopiecowy) i CN 2701 (tj. węglowodory alifatyczne).
Podmioty dokonujące czynności objętych akcyzą – odnoszących się do powyżej wymienionych wyrobów gazowych – mogą posiadać jeden ze statusów:
1. pośredniczącego podmiotu gazowego, w rozumieniu art. 2 pkt 23d ustawy – jest to podmiot mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju lub posiadający koncesję na obrót gazem ziemnym na terytorium kraju: a) dokonujący sprzedaży, dostawy wewnątrzwspólnotowej, nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu lub eksportu wyrobów gazowych, lub b) używający wyrobów gazowych do celów objętych zwolnieniem od akcyzy i do celów nieobjętych zwolnieniem od akcyzy, który pisemnie powiadomił właściwego naczelnika urzędu celnego o tej działalności;
2. finalnego nabywcy gazowego, w znaczeniu jej art. 2 pkt 19a: jest to podmiot, który a) nabywa na terytorium kraju, importuje lub b) nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby gazowe, lub posiada uzyskane w sposób inny niż w drodze nabycia wyroby gazowe, niebędący pośredniczącym podmiotem gazowym;
Status pośredniczącego podmiotu gazowego sprawia, że bez względu na to, z jakiego źródła pozyskany był gaz, jego nabycie następowało bez akcyzy (sprzedaż gazu do takiego podmiotu nie rodziła bowiem obowiązku zapłaty akcyzy), podobnie realizowana jest odsprzedaż owego gazu kolejnemu pośredniczącemu podmiotowi gazowemu (bez podatku akcyzowego).
Działalność takiego podmiotu będzie jednak opodatkowana akcyzą w przypadku sprzedaży części gazu finalnym nabywcom gazowym oraz zużycia na własne cele. W szczególności nabycie wyrobów gazowych na własne cele związane z ich używaniem powoduje zrównanie statusem podmiotu pośredniczącego z finalnym nabywcą gazowym i w konsekwencji opodatkowanie akcyzą faktycznej konsumpcji gazu.
Powyższe znalazło potwierdzenie przykładowo w wyroku WSA w Łodzi z dnia 4 września 2014 r. (sygn. III SA/Łd 546/14), w którym wskazano, że jeżeli tylko część przedsiębiorstwa energochłonnego wyposażona jest w system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej, to tylko wyroby grzewcze zużywane w tej części przedsiębiorstwa są zwolnione z podatku akcyzowego.
Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69