Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 14/2019

11. Nabycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem z akcyzy.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na produkcji granulatów (elastomerów) termoplastycznych, znajdujących swoje zastosowanie np. w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym. Do produkcji ww. granulatu Wnioskodawca wykorzystuje: 1. wyrób akcyzowy – olej smarowy (pozostały) o kodzie CN 2710 19 99, który nabywa ze składu podatkowego znajdującego się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Przy przeliczeniu zapotrzebowania, Wnioskodawca wysyła pisemne zamówienie do dostawcy, z podaniem m.in. ilości, ceny oraz daty dostawy. Następnie Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie zamówienia. Przed dostawą, podmiot prowadzący skład podatkowy pobiera próbkę, wykonuje wszystkie czynności konieczne do sprzedania towaru. W momencie wyjazdu towaru ze składu, Wnioskodawca otrzymuje numer SENT i klucz dla odbierającego.
Dane te zawarte są również na dokumencie WZ (wydanie na zewnątrz). Przy dostawie, Wnioskodawca wystawia dokument przyjęcia dostawy, gdzie sprawdzana jest ilość oraz specyfikacja towaru. Do dostawy dołączone są Międzynarodowy List Przewozowy CMR, faktura, dokument WZ (wydanie na zewnątrz), certyfikat jakości i mycia oraz dokument dostawy. Jeśli dział zapewnienia jakości zaakceptuje produkt, następuje rozładunek do zbiornika. Po tym, dostawa zostaje przyjęta do systemu stosowanego u Wnioskodawcy, tj. systemu SAP. Zostaje zamknięty przez spółkę SENT, a kopia z dokumentu dostawy odsyłana jest do składu podatkowego.

Przy przeliczeniu zapotrzebowania, Wnioskodawca wysyła pisemne zamówienie do dostawcy wyrobu, z podaniem m.in. ilości, ceny oraz daty dostawy. Następnie Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie zamówienia. W dniu załadunku, lub dzień przed załadunkiem podmiot wysyłający wyroby zgłasza zamiar przewozu towaru w elektronicznym rejestrze zgłoszeń SENT.
Wnioskodawca wystawia następnie wewnętrzny dokument przyjęcia dostawy, gdzie sprawdzana jest ilość i specyfikacja towaru. Dokumenty towarzyszące dostawie to faktura, Międzynarodowy List Przewozowy CMR, dokument dostawy, świadectwo jakości i świadectwo czyszczenia cysterny, w której przewożony był towar. Jeśli dział zapewnienia jakości zaakceptuje produkt, następuje rozładunek do zbiornika. Po tym, dostawa zostaje przyjęta do stosowanego u Wnioskodawcy systemu SAP. Równocześnie odbywa się uzupełnienie informacji w SENT i zamknięcie. W ramach produkcji granulatów, nabyte przez Wnioskodawcę wyroby (oleje), podlegają całkowitemu zużyciu. Granulat jest następnie sprzedawany do klientów zarówno w Polsce, jaki i za granicą. Z granulatu można wykonać, m.in. uszczelki samochodowe i okienne, podeszwy do butów oraz inne wyroby gumowe.
W związku z powyższym wnioskodawca zadał następujące pytanie: Czy w opisywanym stanie faktycznym, do wyrobu akcyzowego o kodzie CN 2710 19 99, nabywanego ze składu podatkowego w Polsce, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy i zużywanego przez Wnioskodawcę do produkcji granulatu termoplastycznego, wykorzystywanego m.in. w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym znajdzie zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego?

Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej z dnia 27 marca 2019 r. nr sprawy 0111-KDIB3-3.4013.12.2019.4.MK na podstawie § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego zwalnia się od akcyzy oleje smarowe, pozostałe oleje o kodach CN 2710 19 71-83 i 2710 19 87-99, przeznaczone do wykorzystania do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników, w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1-3 i 6-9ustawy – jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5-13 ustawy.

Natomiast w § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. zwalnia się od akcyzy oleje smarowe, pozostałe oleje o kodach CN 2710 19 71-83 i 2710 19 87-99, przeznaczone do wykorzystania do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników, w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1-3 i 6-9 ustawy – jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5-6b, 12 i 13 ustawy.

W myśl art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym zwolnienie od akcyzy wyrobów, o których mowa w ust. 1, stosuje się wyłącznie w przypadku ich
:

1) dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego lub

2) dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu pośredniczącego, lub

3) dostarczenia od podmiotu pośredniczącego do podmiotu zużywającego, lub

4) nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, w celu zużycia przez niego jako podmiot zużywający, lub

5) nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, w celu dostarczenia do podmiotu zużywającego, lub

6) importu przez podmiot pośredniczący, lub

7) importu przez podmiot zużywający, lub

8) zużycia przez podmiot prowadzący skład podatkowy występujący jako podmiot zużywający, lub

9) zużycia przez podmiot pośredniczący występujący jako podmiot zużywający.
 
Stosownie do art. 32 ust. 5 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie jest również:

1) zobjęcie wyrobów akcyzowych będących przedmiotem zwolnienia zabezpieczeniem akcyzowym lub w przypadku importu – zabezpieczeniem złożonym w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych na podstawie przepisów prawa celnego, złożonym przez, odpowiednio: podmiot prowadzący skład podatkowy, podmiot pośredniczący lub zarejestrowanego odbiorcę, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, w wysokości zobowiązania podatkowego mogącego powstać w przypadku użycia tych wyrobów niezgodnie z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy lub naruszenia warunków zwolnienia – do czasu potwierdzenia odbioru wyrobów akcyzowych przez, odpowiednio: podmiot zużywający lub podmiot pośredniczący; warunek ten nie dotyczy sytuacji, o której mowa w ust. 3 pkt 4 lub 8;
 
2) dołączenie do przemieszczanych wyrobów akcyzowych dokumentu dostawy;

3) (uchylony).
 
Warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 3 i 5, jest ponadto przedstawienie przez mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju podmiot zużywający prowadzący działalność gospodarczą z użyciem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie podmiotowi dostarczającemu te wyroby akcyzowe, pisemnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 3 – art. 32 ust. 6 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.

Odnosząc się do możliwości nabycia i zużycia wyrobu akcyzowego o kodzie CN 2710 19 99, do produkcji granulatu termoplastycznego, z zastosowaniem zwolnienia z akcyzy o którym mowa w § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zaznaczyć należy, że stosowanie tego zwolnienia do 31 grudnia 2018 r. oraz dodatkowo w okresie przejściowym obowiązującym do 31 grudnia 2019 r., możliwe jest w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1-3 i 6-9 ustawy – jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5-13 ustawy.

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że ww. warunki są spełnione. W szczególności wyroby są nabywane ze składu podatkowego, a następnie są zużywane przez Wnioskodawcę do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników. Wnioskodawca przedstawia podmiotowi dostarczającemu wyroby potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego oraz potwierdza odbiór tych wyrobów na dokumencie dostawy.

Organ zaznaczył, że podmiotem odpowiedzialnym za wystawienie dokumentu dostawy w analizowanym sprawie nie jest Wnioskodawca, jak wskazała Spółka we własnym stanowisku lecz podmiot prowadzący skład podatkowy. Powyższe nie ma jednak wpływu na ocenę stanowiska Wnioskodawcy względem przedstawionego pytania
Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym, w którym Wnioskodawca będzie nabywał i zużywał wyroby akcyzowe klasyfikowane do kodu CN 2710 19 99, znajdzie zastosowanie zwolnienie od akcyzy o którym mowa w § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

W tym miejscu Organ zaznacza, że powyższa ocena dotyczy wyłącznie stanu faktycznego opisanego we wniosku tj. nabycia wyrobów akcyzowych przy spełnieniu warunków o których mowa w art. 32 ust. 5-13ustawy z uwzględnieniem przepisów obowiązujących w okresie przejściowym do 31 grudnia 2019 r., zgodnie z wolą Wnioskodawcy przedstawioną w uzupełnieniu wniosku z 8 marca 2019 r. (data wpływu 12 marca 2019 r.).
 

 

 

 


Malwina Sik
Młodszy konsultant podatkowy, aplikant adwokacki
malwina.sik@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60