Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 14/2019

2. Zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% dla transakcji realizowanych przez Wnioskodawcę na rzecz odbiorcy niemieckiego.

 
Dnia 29-08-2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą możliwości zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla transakcji realizowanych przez Wnioskodawcę na rzecz odbiorcy niemieckiego.

Należy stwierdzić, że dla zastosowania stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy. Dla udokumentowania takiej dostawy podatnik może także posiadać inne dowody w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), zgodnie z którym jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Podsumowując, dla zastosowania stawki podatku w wysokości 0% podatnik musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, które łącznie potwierdzą fakt wywiezienia z terytorium kraju i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Wywóz towarów z terytorium kraju w wyniku ich dostawy nie musi koniecznie oznaczać bezpośredniego transportu towarów do nabywcy. Na taką transakcję należy patrzeć globalnie, z punktu widzenia celu gospodarczego przyświecającego stronom i jego rezultatu w postaci ostatecznej dostawy towaru nabywcy. W przedmiotowej sprawie wywóz towarów na terytorium Niemiec odbywa się w ramach transportu o nieprzerwanym charakterze.
Za organizacją dostaw na rynek niemiecki w sposób przedstawiony w niniejszej sprawie, tj. dostarczeniem towaru do centrum logistycznego na terytorium kraju, które odpowiedzialne jest za dalszą wysyłkę towarów (podatnika oraz innych dostawców) z terytorium Polski do różnych lokalizacji na terytorium Niemiec stoi argument ekonomiczny (oszczędność w kosztach transportu oraz wykorzystanie tańszych baz logistycznych na terytorium Polski). Powyższe nie przesądza jednak o przerwaniu transportu tego towaru.

Jak stwierdził organ w uzasadnieniu biorąc zatem pod uwagę charakter dostaw dokonywanych na rzecz podatnika niemieckiego, tj. za pośrednictwem centrum logistycznego oraz dowody jakie posiada podatnik w swojej dokumentacji należy stwierdzić, że uprawniają go one do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla realizowanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Gromadzone przez podatnika dokumenty potwierdzają łącznie fakt wywozu oraz dostawy towarów do nabywcy (miejsc wskazanych przez nabywcę) znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Na powyższe nie ma wpływu brak podpisanych dokumentów transportowych oraz dokumentów CMR.
 
 
Marek Zagórski
konsultant podatkowy
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. (22) 517 30 60