Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 20/2019

3Opodatkowanie akcyzą ekstraktu tytoniowego

W interpretacji indywidualnej z dnia 1 sierpnia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.132.2019.1.MAZ) wskazano, że ekstrakt tytoniu, który zamierza importować wnioskodawca, nie jest wyrobem akcyzowym. Podany kod CN 2403 99 90 00 ekstraktu tytoniu wskazuje, że nie został on wymieniony w załączniku nr 1 do ustawy. Ekstrakt tytoniowy będzie znajdował się w formie płynnej, nie nadaje się do palenia, a ponadto nie będzie spełniał definicji wyrobów tytoniowych, suszy tytoniowego ani wyrobów nowatorskich. W konsekwencji, w związku z tym, że ekstrakt tytoniu nie będzie wyrobem akcyzowym, jego import nie będzie przedmiotem opodatkowania akcyzą.
Organ wskazał w uzasadnieniu, że z opisu sprawy wynika, że wnioskodawca zamierza importować w formie płynnej ekstrakt tytoniu o kodzie CN 2403 99 90 00, nie będący wyrobem tytoniowym ani suszem tytoniowym i nie nadaje się do palenia. Następnie w procesie destylacji (doczyszczania), wnioskodawca będzie uzyskiwać z tego ekstraktu czystą nikotynę o kodzie CN 2939 79 10, nie będącą wyrobem akcyzowym. Pozostałość po procesie destylacji będzie sprzedawana lub utylizowana.
Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły kwestii powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, w związku z importem ekstraktu tytoniowego, a także sprzedażą lub utylizacją pozostałości po procesie destylacji ekstraktu tytoniu.
Odnosząc się do powyższego Organ stwierdził, że ekstrakt nikotyny, który zamierza importować wnioskodawca, nie jest wyrobem akcyzowym. Podany kod CN ekstraktu tytoniu wskazuje, że nie został on wymieniony w załączniku nr 1 do ustawy. Ekstrakt tytoniowy będzie znajdował się w formie płynnej, nie nadaje się do palenia, jak również nie będzie spełniał definicji wyrobów tytoniowych, suszy tytoniowego ani wyrobów nowatorskich, zacytowanych powyżej przez Organ. Ponadto, skoro wnioskodawca zamierza nabywać przedmiotowy ekstrakt tytoniowy spoza terytorium kraju, z przeznaczeniem do wykorzystania w konkretnym procesie produkcyjnym, tj. do procesu destylacji w celu uzyskania czystej nikotyny, nabywany wyrób nie będzie spełniał również definicji płynu do papierosów elektronicznych.
Reasumując, w związku z tym, że ekstrakt tytoniu nie będzie wyrobem akcyzowym, jego import nie będzie przedmiotem opodatkowania akcyzą – nie znajdzie w tym wypadku zastosowania art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym nie dojdzie do wykonania czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, a w konsekwencji nie powstanie obowiązek podatkowy w związku z importem ekstraktu tytoniowego. W ocenie Organu również sprzedaż lub utylizacja pozostałości po destylacji ekstraktu tytoniu – mających postać płynną, nie nadającą się do palenia, która to pozostałość nie zostanie oddana do sprzedaży detalicznej nie stanowi wyrobu akcyzowego w rozumieniu ustawy – z uwagi na brak cech pozwalających zaklasyfikować produkt do wyrobu tytoniowego, suszu tytoniowego czy płynu do papierosów elektronicznych, tym samym jego sprzedaż lub utylizacja nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.
 
Agata Strocka
Konsultant podatkowy
Główny specjalista
w Dziale Audytu Podatkowego
agata.strocka@isp-modzelewski.pl
tel.: (22) 517 30 69